Wiadomości z Mysłowic

Papa – obecna na dachu od ponad dwustu lat! Krótka historia ewolucji papy dachowej

  • Dodano: 2022-06-07 10:30

Odkrycie papy przypisuje się radcy administracji szwedzkiej, który również jako pierwszy zaczął jej używać. Stosowana przez niego papa była zwykłym papierem, który przybijało się do dachu i powlekano specjalną masą hydroizolacyjną, uzyskiwaną podczas termicznej obróbki drewna. Sama produkcja papy znacząco rozwinęła się w latach 40. w Niemczech, gdzie używano jej głównie do naprawy budynków naznaczonych historią – już wtedy była ona bardziej udoskonalona, przez co bardziej odporna na czynniki atmosferyczne. W drugiej połowie XX w. zaobserwowano jakościowy wzrost materiałów hydroizolacyjnych, który jest kontynuowany do dziś.

Materiał wielu zalet. Czym charakteryzuje się papa i dlaczego warto ją stosować?

Przede wszystkim papa cechuje się wyjątkową wytrzymałością, przez to jest określana jako materiał niezwykle żywotny. Każda dobra jakościowo papa na dach powinna wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Świetnie sprawdza się zarówno jako pokrycie stałe, jak i tymczasowe – stąd obserwowany jest stały wzrost popularności tego materiału. Rodzaje pap kategoryzuje się na podstawie ich przeznaczenia, sposobu montażu, rodzaju użytej posypki i masy asfaltowej. Papę można podzielić na trzy grupy: termozgrzewalne, samoprzylepne, bitumiczne. Pierwsze cechują się przede wszystkim doskonałą szczelnością, a także doskonałymi parametrami użytkowymi. Odpowiednia mieszanka materiałów sprawia, że ten typ pap jest bardziej elastyczny i odporny na działanie czynników atmosferycznych, co pozytywnie wpływa na ich żywotność. Papy samoprzylepne rozpoznawalne są z łatwości układania i usprawniania pracy. Ten rodzaj materiału nie wymaga palnika, przez co jest to rozwiązanie o wiele bardziej oszczędne – nie ma potrzeby maskowania łączeń dodatkową ilością posypki, przez co oszczędność jest tu powiązana bezpośrednio z pożytecznością. Ostatni rodzaj papy, jakim jest papa bitumiczna, jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań izolacyjnych na dachu. Ten typ gwarantuje przede wszystkim łatwiejszy montaż i szczelność, która jest taka sama przez lata!

Zakup papy. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej firmy?

Budowa dachu to szereg działań, które dodatkowo mają być efektowne i długotrwałe. Dlatego też podczas wyboru należy przede wszystkim mieć na uwadze firmę, od której chcemy zakupić niezbędne nam elementy. W kwestii papy, najlepiej zwracać uwagę na renomowane produkty od sprawdzonych dostawców, którzy posiadają spore doświadczenie i indywidualne podejście do każdego klienta. Jedną z tego typu firm jest Polskie Centrum Dachowe, posiadające przede wszystkim szeroki wybór pap i wyselekcjonowanych materiałów, które gwarantują osiągnięcie zamierzonego celu. Ofertę pap znajdziesz po kliknięciu w następujący link: polskiecentrumdachowe.pl/produkty/papy/. Korzystanie z ofert renomowanych sprzedawców, którzy na pierwszym miejscu stawiają zadowolenie klienta przynosi w efekcie same zyski. Klient wychodzi przede wszystkim z pewnością na temat praktycznej jakości materiałów. Jeżeli więc planujesz budowę dachu od zera, zdaj się na ekspertów!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.