Wiadomości z Mysłowic

Pompa CO - zasada działania

  • Dodano: 2020-06-04 13:45

Pompa CO to niezbędna część instalacji grzewczej, bez którego ta nie mogłaby funkcjonować prawidłowo. Jej uruchomienie powoduje wzmożony przepływ wody w instalacji, co obniża koszty jej obsługi i powoduje, że kaloryfery mogą nagrzewać się w przyspieszonym tempie. Jak zbudowana jest pompa obiegowa i na jakiej zasadzie działa?

Budowa i działanie pompy CO


Na rynku możemy spotkać kilka różnych rodzajów pomp CO, z których każdy odpowiada określonemu typowi instalacji grzewczej. Jednak każdy z nich może realizować przeznaczone mu zadania dzięki wbudowanym w pompę silnikom, na ogół pracującym na wysokich obrotach. Obroty te w części modeli podlegają regulacji ręcznej, natomiast nowocześniejsze modele pomp posiadają regulację automatyczną. Wiele dostępnych obecnie urządzeń tego typu połączonych jest od razu z regulatorem. Sterownik do pompy CO ma za zadanie optymalizację jej działa w stosunku do temperatury, którą wykrywają wbudowane w niego czujniki. Jeżeli dany model pompy nie został wyposażony w sterownik, bez problemu możemy dokupić kompatybilny z nim sprzęt, w ten sposób osiągając jeszcze większą wydajność instalacji. Dzięki obecności wydajnej pompy oraz dobranego do niej sterownika przepływ wody odbywa się bez przestojów, a w pomieszczeniach panuje pożądana temperatura.

Zasady instalacji pompy CO


By pompa obiegowa w instalacji grzewczej właściwie pełniła swoją funkcję, musi zostać spełnione kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim w instalacjach, w których pompa nie była przewidzianą przez producenta częścią zestawu (wraz z kotłem), konieczny będzie zakup pompy dobranej do kotła parametrami. Ma tu znaczenie szczególnie tzw. wysokość podnoszenia oraz właściwe dla danej instalacji natężenie wody. Szczegółowe informacje na ten temat na ogół można uzyskać przez lekturę instrukcji lub kontakt z producentem pozostałych elementów instalacji. Po drugie, pompa musi zostać zamontowana na jednej z rur (powrotnej albo zasilania) w zgodny z instrukcją sposób. W przypadku awarii pompy należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy nie jest ona wynikiem niefachowej metody instalacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.