Wiadomości z Mysłowic

Pompy ciepła i wszystko to, co warto wiedzieć na ich temat

  • Dodano: 2021-04-23 11:15, aktualizacja: 2022-12-06 10:22

Pompy ciepła są czymś, co znajduje swoje zastosowanie w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Nie ma się zresztą czemu dziwić - same w sobie potrafią przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie, ale też do bardziej szczytnych, pro-ekologicznych efektów globalnych. W tym krótkim wpisie skupimy się na wyjaśnieniu, czym tak naprawdę są, jak działają i co tak właściwie należy wiedzieć na ich temat, zanim po prostu się po nie sięgnie.

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, których głównym przeznaczeniem jest ogrzewanie budynków mieszkalnych. Są inne niż wszystkie inne, gdyż do swojego działania nie wykorzystują żadnych paliw (gazu, pelletu, drewna), zamiast tego bazując w pełni na energii elektrycznej. Co bardzo ważne, ta w ich przypadku pochodzi z odnawialnych źródeł. Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła, które są określane właśnie przez źródło ich zasilania. Pompy gruntowe jako źródło wykorzystują energię pochodzącą z gruntu. Te powietrzne z kolei bazują na energii z powietrza. Oba te rodzaje posiadają swoje zalety, przy czym to ta gruntowa jest w stanie czerpać energię przez dłuższą część roku. System ten jest jednak droższy (jeżeli chodzi o początkową inwestycję).

Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia, a następnie wykorzystuje ją do ogrzewania wody - zarówno tej znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania, jak i tej użytkowej. Wewnątrz pompy ciepło jest przekazywane na wodę w specjalnym wymienniku za pośrednictwem tak zwanego czynnika grzewczego, po czym on sam wraca do stanu ciekłego.

Pompy ciepła i rekuperacja są rozwiązaniem bardzo nowoczesnym, ale i współcześnie chętnie wykorzystywanym. Świadczyć o tym może powstawanie coraz większej liczby firm parających się ich sprzedażą oraz instalacją. Jedną z tych solidniejszych jest firma ASK, która podchodzi do każdego klienta indywidualnie, a która w tego typu działaniach posiada już solidne doświadczenie.

Zalety instalacji tego typu urządzeń

Nie ulega wątpliwości fakt, że aktualnie pompy ciepła stanowią jedną z podstaw prawidłowo funkcjonującego, energooszczędnego domu. Skąd wynika taka ich popularność? Przede wszystkim z mnóstwa zalet, jakie towarzyszą ich wdrożeniu. Decydując się na nie już z góry należy się liczyć z dość dużą inwestycją. Należy jednak mieć również świadomość co do wszystkich korzyści płynących z tego. Te absolutnie podstawowe wypisujemy poniżej.

  • Mniejsze koszty ogrzewania domu - dzięki pompie ciepła można uniknąć wysokich kosztów ogrzewania własnego domu. Nie jest kłamstwem, że pompy ciepła są w stanie przyczynić się nawet do trzykrotnego spadku opłat za ogrzewanie - w dodatku w stosunku do gazu, który uchodzi za najtańszy w eksploatacji.
  • Brak zajmowania przestrzeni - inwestując w pompy ciepła nie trzeba przygotowywać we własnym domu pomieszczenia technicznego, w którym mogłaby się znaleźć kotłownia, gdyż ta po prostu nie jest potrzebna. W związku z tym przestrzeń domu będzie mogła być jeszcze lepiej zagospodarowana. Samo to przyczynia się również do zredukowania kosztów budowy. Istnieją nawet pompy, które nie posiadają jednostki wewnętrznej, co jest ich jeszcze większym plusem.
  • Możliwość pozbycia się kominów - pompy ciepła stanowią rozwiązanie nieemitujące żadnego rodzaju gazów. Dzięki temu można całkowicie zrezygnować z posiadania jakiegokolwiek komina. To również przyczynia się do znacznie mniejszych kosztów budowy, ale też pozwala na zaoszczędzenie miejsca wewnątrz budynku.
  • Rozwiązanie w pełni ekologiczne - pompy nie emitują żadnych spalin oraz gazów toksycznych. Co więcej, jako główne (choć oczywiście niejedyne) źródło swojego zasilania wykorzystują energię odnawialną. To również przyczynia się do ich ekologiczności.
  • Pompy ciepła można wykorzystać również do ochładzania domu, dzięki czemu mogą w pełni zastąpić klimatyzację. Są tym efektywniejsze, że współpracują przy tym z ogrzewaniem podłogowym. Są zatem w stanie utrzymywać najbardziej optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczenia - zarówno latem, jak i zimą.
  • Pompy ciepła można zintegrować z panelami fotowoltaicznymi, co sprawi, że koszt ogrzewania zostanie zredukowany niemal do zera.
  • Wygoda użytkowania - korzystając z pompy ciepła i rekuperacji można zapomnieć o regularnym udawaniu się do kotłowni celem uzupełniania zasobnika na paliwo stałe. Tutaj takowego po prostu nie ma - nie traci się więc na to czasu ani energii.

Podsumowanie

Pompy ciepła i rekuperacja nie bez powodu cieszą się współcześnie tak dużym zainteresowaniem. Wynika ono przede wszystkim z tego, że stanowią podstawę energooszczędnego domu - a to właśnie na takie stawia się współcześnie zdecydowanie najczęściej. Dzięki nim można unowocześnić własny dom i nieco uniezależnić się od sieci ogrzewania miejskiego. Są rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale i prostym do zaimplementowania. Stawiając na nie warto jednak pamiętać, by sięgnąć przy tym po usługi firmy rzeczywiście znającej się na rzeczy. Wtedy też nie tylko sprzeda ona system i dokona jego instalacji, ale i wcześniej podpowie rozwiązanie idealne dla konkretnego domu.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.