Wiadomości z Mysłowic

Projekty małych domów - nowoczesna odsłona

  • Dodano: 2019-11-29 10:00

Mały dom może kojarzyć się z wyglądem tradycyjnym. Czerwona dachówka, prosta bryła, małe okna. Powiedzmy, że to taki przeciętny wiejski domek. Jednak można z powodzeniem wybudować dom mały ale bardzo nowoczesny. Czym miałby się on cechować?

Mały i nowoczesny dom, czym się charakteryzuje?

Nowoczesny i zarazem mały dom, musi się cechować odpowiednimi parametrami zarówno w zakresie rozmiarów jak i rozwiązań architektonicznych. Jeśli chodzi o rozmiary, za małe uważa się takie domy, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 120m2. Wedle jednak niektórych, mały dom to dom do 100m2. Może on jednak mieć poddasze a nawet piętro. Co do zagadnienia rozwiązań architektonicznych dotyczących uznania domu za nowoczesny, tu również musi zostać spełnionych kilka warunków. Nowoczesny dom to budynek oszczędny w zdobieniach. Nowoczesność to wręcz minimalizm. Również kolor fasady nie jest krzykliwy, wręcz odwrotnie – dominują w stylu nowoczesnym barwy stonowane. Czerń, szarość, biel i ich odcienie a także elementy drewniane – to wyróżnia fasadę nowoczesną spośród domów wybudowanych w innych stylach. Nowoczesny styl to najczęściej energooszczędność. Nieobce architekturze domu nowoczesnego będzie odpowiednio dobrane ocieplenie, dach dwu lub jednospadowy, przeszklenia od południa czy panele słoneczne. Dodatkową cechą łączącą dom nowoczesny i energooszczędnym z małym domem, jest właśnie niewielki rozmiar bryły. Dom energooszczędny właśnie, powinien być jak najmniejszy. A więc połączenie nowoczesności i niedużego metrażu idzie jak najbardziej ze sobą w parze.

Projekt małego domu – nowoczesnej stodoły

Jednym z najnowszych trendów w budownictwie jednorodzinnym, cieszącym się coraz większym powodzeniem wśród inwestorów, są domy – nowoczesne stodoły. Jest to styl, który można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z projektów małego domu utrzymanego w tym właśnie stylu. Ma on bowiem wszystkie cechy odpowiadającym większym od niego „stodołom”. MT Malutki dr-S CE to dom z poddaszem o zwartej bryle. Bryła, podobnie jak dach, wykończona jest charakterystyczną dla tego stylu blachą w rąbek stojący. Jego powierzchnia użytkowa to bez mała 88m2. Salon jest mocno przeszklony, zaś fasada posiada drewniane elementy. Parter zawiera: wiatrołap, hol, salon połączony z jadalnią, spiżarnię, kotłownię i kuchnię. Funkcjonalne poddasze obejmuje: hol, łazienkę, garderobę i 3 sypialnie. Projekt nie przewiduje garażu, wiaty ani piwnicy. Dom spełnia normy energooszczędne WT-2017 dotyczące grubości izolacji. Budynek w stanie surowym to koszt niecałych 150 000zł. Za projekt trzeba zapłacić 2900zł. 

Projekty małych domów nowoczesnych – czy to się opłaca?

Wyżej opisany projekt odpowiada najnowszym trendom w architekturze jednorodzinnej. Niemniej nie wyczerpuje on wszystkich możliwości. Z łatwością można znaleźć nowoczesne i małe domy z garażem nawet na kilka aut lub przynajmniej z wiatą. Wystarczy kliknąć tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Nie muszą być to „stodoły” a domy fasadą i kształtem przypominające jednorodzinne budynki bardziej tradycyjne. Wybudować można mały nowoczesny dom w cenie mieszkania w bloku jednak, ma on nad tym drugim ma taką oto zaletę, że inwestor ma pieczę nad budową od podstaw. Zwłaszcza, że biura projektowe często uwzględniają korekty i zmiany przez niego sugerowane. Warto więc przemyśleć korzyści jakie oferują projekty małych domów, zwłaszcza tych nowoczesnych. Zwłaszcza, że jednymi z nich są oszczędności oraz ekologia przy zachowaniu pełnej funkcjonalności nawet na stosunkowo niewielkiej powierzchni.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.