Wraz z nadejściem 1 lipca 2021 w polskim systemie prawnym pojawił się nowy rodzaj spółki kapitałowej – prosta spółka akcyjna. W rzeczywistości stanowi ona formę połączenia rozwiązań stosowanych w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dotychczasowych spółkach akcyjnych. Czym tak naprawdę PSA różni się od normalnej spółki akcyjnej?
Czym jest prosta spółka akcyjna?
Zgodnie z treścią art. 3001 Kodeksu spółek handlowych, prosta spółka akcyjna może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Spółka nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Akcjonariusze są zobowiązani jedynie do świadczeń określonych w umowie spółki. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
PSA jest prostszą formą dotychczasowej spółki akcyjnej, która pozwala na rozpoczęcie działalności także przez początkujących przedsiębiorców, którzy ze względów finansowych nie mogliby prowadzić swojego biznesu w formie zwykłej spółki akcyjnej.
Różnice pomiędzy PSA a tradycyjną spółką akcyjną
Pierwszą podstawową różnicą pojawiającą się pomiędzy prostą spółką akcyjną a tradycyjną spółką akcyjną jest wysokość kapitału zakładowego. W przypadku PSA wynosi on co najmniej 1 zł i jest w zasadzie symboliczną wartością. W odniesieniu zaś do tradycyjnych spółek akcyjnych kapitał zakładkowy musi wynosić co najmniej 100 000 zł, co nierzadko stanowi poważną przeszkodę uniemożliwiającą powołanie takiego podmiotu do życia.
Kolejną różnicą jest forma utworzenia danej spółki – w przypadku tradycyjnej spółki akcyjnej nadal można ją powołać wyłącznie poprzez zawarcie statutu w formie aktu notarialnego. Nie ma zatem innej możliwości, niż wizyta w kancelarii notarialnej i poniesienie stosunkowo wysokich kosztów związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego. Taka możliwość istnieje również w przypadku PSA, dodajmy jednak, że ustawodawca pozwala założyć tę spółkę także przez internet. W tym celu konieczne będzie wykorzystanie systemu S24, który znajduje zastosowanie również w przypadku zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Opcja internetowego założenia prostej spółki akcyjnej jest dużo tańsza i szybsza, niż jej notarialny odpowiednik, wymaga jednak posiadania aktywnego profilu zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Prosta spółka akcyjna, jak i tradycyjna spółka akcyjna oferują ten sam poziom swobody kształtowania aktu zawiązania spółki, w tym relacji między wspólnikami. Ewentualne modyfikacje są możliwe tylko wtedy, gdy przepisy wyraźnie to umożliwiają.
Zakres działalności spółki akcyjnej
Prosta spółka akcyjna oraz tradycyjna spółka akcyjna mogą wykonywać każdą prawnie dopuszczalną działalność gospodarczą. W przypadku zwykłej spółki akcyjnej ma ona możliwość uczestniczenia w czynnościach giełdowych, czego została niestety pozbawiona prosta spółka akcyjna. Dodatkowo część przepisów szczególnych przewiduje, że wykonywanie określonej działalności jest możliwe wyłącznie w formie tradycyjnej spółki akcyjnej, a nie PSA – będzie tak chociażby w odniesieniu do działalności ubezpieczeniowej.
Struktura majątkowa spółki akcyjnej
Największe różnice pomiędzy prostą spółką akcyjną a tradycyjną spółką akcyjną da się zauważyć w strukturze majątkowej obu tych podmiotów (co widać chociażby w zakresie ogromnej różnicy w wysokości kapitału zakładowego spółek). W przypadku PSA istnieje możliwość wniesienia pracy lub usług jako wkładu do spółki, podczas, gdy w tradycyjnej spółce akcyjnej (oraz spółce z o.o.) istnieje ku temu bezwzględny zakaz. Dodatkowo w przypadku PSA ustanowiono rygorystyczną zasadę dokonywania wypłat na rzecz akcjonariuszy – środki z wniesionych wkładów mogą być wypłacone, ale jednym z warunków jest to, by zrealizowane wypłaty nie doprowadziły do niewypłacalności spółki i tym samym pokrzywdzenia wierzycieli.
Różnice pojawiają się także w stosunku do akcji spółek - Ogólna wartość akcji prostej spółki akcyjnej nie musi być więc równa kwocie kapitału akcyjnego. Jest to inna konstrukcja, niż na przykład w spółce akcyjnej, w której wartość akcji musi pokrywać całość kapitały zakładowego.
Więcej informacji o prostej spółce akcyjnej na stronie https://www.psa24.pl.