Wiadomości z Mysłowic

Rehabilitacja - w czym jest w stanie pomóc i do kogo się zgłosić, by przyniosła efekty?

  • Dodano: 2021-04-22 09:30, aktualizacja: 2021-08-09 11:16

Rehabilitacja to coś, o czym nie marzy nikt. Gdy tylko dochodzi do sięgnięcia po nią, zawsze jest ona koniecznością, a często i pierwszą lub ostatnią deską ratunku - czymś, po co sięga się chcąc poprawić własne zdrowie i zwiększyć komfort swojego życia. W czym dokładnie jest ona w stanie pomóc? Jak wybrać fizjoterapeutę (czy, jak to często się mówi, rehabilitanta), który sprosta wyzwaniu i okaże się być w tym wszystkim skuteczny? Na ten temat powiemy więcej w dzisiejszym wpisie.

W czym jest w stanie pomóc rehabilitacja?

Rehabilitacja to coś, czego podejmuje się celem przywrócenia pacjentowi fizycznej, psychicznej i ruchowej sprawności, którą stracił na skutek różnego rodzaju wydarzeń - przede wszystkim tych losowych, jak wypadki, operacje i inne. Bardzo często jest konieczna do dokonywania na osobach z pewnymi wadami wrodzonymi. Tych często nie da się w żaden sposób pozbyć - rehabilitacja w ich przypadku służy zapobieganiu ich rozwojowi i zapewnianiu pacjentowi względnie normalnego życia (wszystko zależy tutaj od konkretnego schorzenia, z którym ten się zmaga).

Rehabilitacja http://fizjoterapiaisport.pl/ zdecydowanie najczęściej pomaga w odzyskaniu pełnej sprawności motorycznej (ruchowej) związanej z dowolną częścią ciała. Nigdy zatem nie podejmuje się jej czysto profilaktycznie, a zawsze wynika z zaleceń lekarza prowadzącego. Co jednak bardzo ważne, często jest ona w stanie zapobiec konieczności przeprowadzania operacji czy innych (znacznie poważniejszych) działań z zakresu medycyny. Choć więc nie można powiedzieć, że sama w sobie leczy schorzenia wewnętrzne, jest w stanie skutecznie przeciwdziałać ich pojawianiu się.

Rehabilitacja zwiększa ogólną wydolność, poprawia pracę układu krążenia, uwapnia kości, zapobiega obrzękom i infekcjom. Jest też w stanie doprowadzić do wzrostu siły, masy i wytrzymałości mięśniowej oraz poprawić funkcjonowanie stawów. Ogólnie - wspomaga i stymuluje organizm do odbudowy tego, co wcześniej stracił.

Jak wybrać fizjoterapeutę dla siebie?

Choć sama rehabilitacja https://www.odniku.edu.pl/jak-zadbac-o-kregoslup/ jest czymś, co potrafi mieć zbawienny wpływ na organizm ludzki, wiele do powiedzenia ma w niej wybór człowieka, który będzie ją przeprowadzał. Nie jest tutaj mowa wyłącznie o jego umiejętnościach i wiedzy, ale też o sposobie, w jaki jest on w stanie je wykorzystać. Poniżej przedstawiamy kilka z tych rzeczy, na które należy w nim zwracać zdecydowanie największą uwagę, a które są najbardziej istotne przy chęci maksymalnego zwiększenia skuteczności wszystkich działań w zakresie rehabilitacji.

  • Osobowość i charyzma - w rehabilitacji bardzo wiele do powiedzenia ma nastawienie pacjenta - jeśli ten chce wyzdrowieć i jest gotowy do podjęcia się współpracy z rehabilitantem, ma za sobą połowę sukcesu. Reszta to czysta, regularna i intensywna praca. Dlatego też w tym wszystkim liczy się człowiek - im przyjaźniej nastawiony i im lepiej trafia w psychikę swojego pacjenta, tym skuteczniejszy będzie w swoich działaniach.
  • Certyfikaty, uprawnienia i odbyte szkolenia - naturalnym jest, że szukając fizjoterapeuty chce się trafić na takiego, który zna się na rzeczy. Jest to dziedzina bardzo rozwojowa, a osoby działające w jej obrębie muszą regularnie odbywać szkolenia, by mieć w tym wszystkim jak największe rozeznanie. Certyfikaty, dyplomy i inne wyróżnienia dobrze świadczą o fizjoterapeucie.
  • Cena - jako że rehabilitanci prywatnie pobierają opłatę za świadczone przez siebie usługi, warto zadbać o to, by ich cena była nie tyle najniższa co po prostu adekwatna do konkretnej usługi i jakości jej przeprowadzania.
  • Zakres świadczonych usług - wiele na temat konkretnego terapeuty jest w stanie powiedzieć zakres świadczonych przez niego usług. Im większy on jest, tym większym doświadczeniem odznacza się konkretna osoba. Ważne jest, by w wachlarzu tychże usług znajdowało się miejsce dla tej, która zdecydowanie najbardziej interesuje pacjenta. Dodatkowe jednak zawsze mogą pełnić charakter pomocniczy. Tutaj od przybytku głowa nie boli.

Wybierając fizjoterapeutę dla siebie można przeglądać Internet, pytać znajomych. Można też sięgnąć po usługi kogoś doświadczonego, profesjonalnego i szeroko znanego jako ten godny zaufania. Takim kimś jest Tomasz Garbacewicz z firmy Fizjoterapia i Sport. Sięgając po kogoś takiego można mieć pewność, że oddaje się własne ciało w ręce kogoś, kto rzeczywiście zna się na rzeczy.

Podsumowanie

Na rehabilitację składa się mnóstwo działań, które - mówiąc bardzo ogólnie - mają za zadanie przywrócić sprawność osobie zmagającej się z pewnymi dolegliwościami w jej zakresie. W jej przypadku ważne jest dobranie odpowiednich akcji względem potrzeb konkretnego pacjenta, ale i właściwe, regularne i umiejętne ich przeprowadzanie, by ostatecznie przynosiły one zamierzone skutki. Rzeczą kluczową w tym wszystkim jest wybór odpowiedniego fizjoterapeuty, który będzie w stanie ją przeprowadzić, a który okaże się w tym wszystkim po prostu dobry. Nie należy go bagatelizować, gdyż ten nie do końca profesjonalny może nie tylko wydłużyć w czasie całe leczenie, ale i przyczynić się do spadku jego funkcjonalności, a w konsekwencji i ostatecznego zadowolenia jego pacjenta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.