Walka z nałogiem to trudne zadanie, szczególnie jeżeli osoba uzależniona próbuje zmagać się z nim sama. Zależność od substancji zwykle łączy się z jej stałym przyjmowaniem. Z biegiem czasu organizm przyzwyczaja się do jej obecności do tego stopnia, że nie jest w stanie funkcjonować bez używki. Jednym z pierwszych, a jednocześnie niezwykle istotnych kroków, które powinno się podjąć w celu bezpiecznego wyjścia z nałogu, jest odbycie detoksu. Na czym polega odtrucie narkotykowe? Jaką rolę pełni w walce z uzależnieniem?
Detoksykacja narkotykowa – sposób na odtrucie organizmu
W uzależnienia często wpisane są tzw. ciągi – jest to czas, w którym osoba zmagająca się z nałogiem nieprzerwanie zażywa daną substancję, uniemożliwiając tym samym wytrzeźwienie. Oprócz stale rosnącej tolerancji na używkę, zjawisko to znacznie zaburza procesy zachodzące w organizmie człowieka. Samodzielna próba jej odstawienia wiąże się wówczas z odczuwaniem silnego głodu narkotykowego (https://medjol.pl/warto-wiedziec) oraz z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego, którego skutki są nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne dla życia. Z tego względu niezwykle ważna jest odpowiednia detoksykacja narkotykowa.
Detoks narkotykowy jest procesem mającym na celu odtrucie organizmu osoby uzależnionej z toksyn, zgromadzonych przez długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnej (https://medjol.pl/detoks). Może on trwać od kilku do kilkunastu dni – jego długość w dużej mierze zależy od rodzaju używki, długości ciągu i zmagania się z nałogiem. W jego trakcie podaje się choremu leki, które mają łagodzić nieprzyjemne skutki odstawienia, głód narkotykowy oraz suplementy wspomagające regenerację. Warto zaznaczyć, że detoksykację należy przeprowadzać jedynie pod okiem profesjonalistów, aby zapewnić bezpieczeństwo i kompleksową opiekę osobie uzależnionej (https://medjol.pl/). Dzięki odpowiedniemu wsparciu można odnaleźć źródło problemów, a także wypracować mechanizmy, które pomogą z nimi walczyć.
Detoks – pierwszy krok w stronę trzeźwości
Proces detoksykacji ma niebagatelne znaczenie w procesie wychodzenia z nałogu. Należy jednak podkreślić, że nie jest on formą terapii, a sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn. Aby skutecznie pokonać uzależnienie, po jego zakończeniu warto udać się do specjalistycznego ośrodka, takiego jak Medjol. Nie bój prosić się o wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Stacjonarne leczenie pomoże Ci w powrocie do trzeźwego życia i odzyskaniu nad nim kontroli, a profesjonalne wsparcie psychologiczne ułatwi cały proces.