Wiadomości z Mysłowic

Ruszył Intel Extreme Masters Katowice 2023

  • Dodano: 2023-02-03 11:30, aktualizacja: 2023-02-16 14:03

Ten największy polski e-sportowy turniej to gratka dla fanów gamingu i świata e-sportu. Przez dwa tygodnie zawodnicy i gracze będą mieli okazję mierzyć się ze sobą w rozgrywkach o poważne stawki, a fani i typerzy mogą liczyć na prawdziwą ucztę atrakcji. Impreza po raz 11. odbywa się w Katowicach.

Półtora miliona dolarów nagrody

Zawody rozgrywane w Katowicach to spotkanie wielu wydarzeń i inicjatyw, dla których wspólnym mianownikiem jest e-sport. Wśród najważniejszych atrakcji należy wymienić Mistrzostwa Intel Extreme Masters Pro Tour. Tzw. Global Offensive to konkurs nie tylko o najwyższą stawkę, jaką jest tytuł zwycięzcy i puchar, ale też szansa na udział w nagrodzie pieniężnej. Tuż obok niego, do czołowych konkurencji zalicza się StarCraft2. Przypomnijmy, że stawką w całej grze jest półtora miliona dolarów. Wśród zespołów są prawdziwe gwiazdy, tj. teamy, za którymi stoją rzesze fanów. Wśród najważniejszych wymienić można: Astralis, FaZe Clan, Team Liquid i G2 Esports.
Polska reprezentacja

Pierwszy etap turnieju już za nami. 1 lutego rozegrana została tzw. faza play-in, której przebieg zaplanowano w studiu. Z 16 drużyn wyłoniono 8, które zobaczymy w następnym etapie. Kolejna faza to dołączenie wyżej wymienionej ósemki do pozostałych finalistów. 6 ekip z najlepszymi wynikami znajdzie się w części finałowej. W całości wydarzenia będzie więc w sumie rywalizować ze sobą 24 mistrzowskich zespołów z całego świata. Polacy też mają tu swoją godną reprezentację w postaci zespołu Permitta Esports (Mistrz Polski IEM). Poza trybem zespołowym nasz kraj reprezentują również indywidualni zawodnicy, tj. Paweł Dycha (pseudonim „Dycha, drużyna ENCE) oraz Maciej Miklas (pseudonim „Fiku”, drużyna OG). Do finału w Spodku, gracze będą ze sobą rywalizować w różnych konkurencjach.

Wielki finał

Konkurencje finałowe zaplanowano na 10-12 lutego w dwóch katowickich lokalizacjach – tj. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) oraz w Spodku. Co najważniejsze, wydarzenie to odbywać się będzie przy udziale publiczności. Fani mogą liczyć na naprawdę wiele atrakcji, aktywności i wydarzeń towarzyszących głównemu. Odbędzie się także konferencja EFG Esports Forum itd. Nie zabraknie sytuacji, w których swoją inicjatywą będą mogli się wykazać fani, którzy po 11 wcześniejszych edycjach doskonale wiedzą, jak obstawiać mecze CS:GO. IEM Katowice 2023 to doskonały moment na to, by ci, którzy nie próbowali swoich sił w typowaniu, mogli zacząć przygodę z legalnymi zakładami. Zwłaszcza, że początkujący gracze mogą liczyć na popularne w tym świecie bonusy startowe. Zakłady dotyczące gamingu i e-sportu przyciągają nie tylko entuzjastów wydarzeń sportowych w realu: czołowe bukmacherzy oferuję różne możliwości obstawiania CS:GO i StarCraft II. Patrząc na całą imprezę, szykuje się ogromna dawka emocji. 

Wyjątkowe turnieje

Warto było czekać aż trzy lata na kolejną edycję. Organizatorzy imprezy przygotowali bowiem osobne zawody dla przedstawicielek płci pięknej. Samodzielny turniej kobiecych drużyn to ESL Impact, podczas którego 8 kobiecych zespołów zmierzy się o nagrody o wartości stu tysięcy dolarów. Wśród pań zobaczymy także Polki, występujące jako NaVi Javelins. Warto przypomnieć, że jeśli chodzi o kobiecą ligę, biorą udział w rywalizacji e-sportowej dopiero po raz drugi. Z roku na rok wydarzenie ma szanse przyciągać więcej dziewcząt zainteresowanych grami i e-sportem.
To nie koniec atrakcji, gdyż w tym roku po raz pierwszy na IEM Expo będzie się odbywał nowy turniej w ramach cyklu ESL R1. Wydarzenie ze świata simracingu to rywalizacja 48 kierowców, reprezentujących 12 drużyn, którzy do pokonania mają w sumie 8 kwalifikacyjnych rund. W dniach 10-12 lutego, tj. w czasie głównych finałów, zawodnicy rozegrają pierwsze dwie rundy turnieju.

Dodatkowe atrakcje

Poza grami, turniejami i stałymi punktami programu, uczestnicy mają jeszcze do dyspozycji bonusy od wystawców, którzy znając upodobania swoich klientów, na swoich stoiskach organizują konkursy towarzyszące skierowane do miłośników branży. W ten sposób odbiorcy będą mogli wziąć udział np. w konkursie cosplay, który odbędzie się w strefie ESL Play. Na stoisku Nintendo odbędą się sesje hands-on z grami. Ponadto, można liczyć także na spotkania z influencerami, wygrać wiele nagród rzeczowych, iść na rapowy koncert (tak promuje się Lenovo) itd.

Organizatorzy zadbali także o to, by obserwatorzy online nie tylko nie doświadczyli nudy, ale również by mieli szanse znaleźć się naprawdę bliżej świata gwiazd e-sportu. W związku z tym w programie zaplanowano atrakcje także w przerwach pomiędzy konkurencjami, gdzie widzowie będą mieli rzadką okazję posłuchać i pooglądać tuzy świata e-sportu. Talenci i casterzy nie zawiodą. Będzie można spotkać m.in. Radka Florkowskiego (pseudonim „Mad1”), Jakuba Grzegoskiego (pseudonim „Swelder”), Kingę Kujawską, Macieja Żuchowskiego (pseudonim „Morgen”) i wielu innych bohaterów i super bohaterów świata e-sportu. Wydarzenia będą transmitowane na kanałach esl_csgo_pl na platformie Twitch.tv.  

Artykuł został przygotowany przy wsparciu Aleksandra Wysockiego, doświadczonego eksperta zespołu Probukmacher.pl, który obejmuje legalne zakłady sportowe w Polsce. 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.