Wiadomości z Mysłowic

Schabby chic - aranżacje mieszkania dla romantyków

  • Dodano: 2017-02-13 16:15

Jeśli fascynują nas tzw. „przedmioty z duszą” i pragniemy urządzić urokliwe i klimatyczne wnętrze, styl shabby chic jest wręcz stworzony dla nas. Główna idea tego nurtu opiera się na wybieraniu elementów starych lub celowo postarzanych i tworzeniu przy ich użyciu nastrojowych kompozycji.


Słowo „shabby” w języku angielskim oznacza tyle co „zniszczony, sfatygowany”. Choć sam trend pochodzi z Wielkiej Brytanii, to największą popularność osiągnął w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz jego nazwa pojawiła się w latach 80. w magazynie „The World of Interiors”. Do powszechnego użytku weszła jednak w 1996 roku za sprawą książki Rachel Ashwell „Shabby chic”.

Na idealny wystrój wnętrza w stylu shabby chic powinny składać się meble i dodatki naznaczone duchem czasu. Stare komody, stoły i krzesła z ozdobnym wykończeniem, stylizowane lampy, świeczniki, ramy obrazów czy zdjęć można znaleźć na wielu aukcjach internetowych czy pchlich targach. Jeśli jednak mamy problemy z ich zdobyciem, warto postawić na elementy nowoczesne, postarzane przy użyciu różnych technik.


- Najprostszą techniką wykorzystywaną w aranżacjach shabby chic jest malowanie mebli w dwóch kolorach, warstwa na warstwie – podpowiada ekspert działu Wnętrza w serwisie www.DOM.pl – Na jedną warstwę ciemniejszej farby nakładamy drugą w jaśniejszym kolorze. Możemy łączyć beże i brązy, róże czy szarości z bielą. Po wyschnięciu warstw lekko przecieramy fragmenty mebla papierem ściernym, tak by powstały prześwity. Celowo postarzany w ten sposób mebel to główny element wyposażenia wnętrz w stylu shabby chic. Odnawiać możemy tak nie tylko meble, ale także dekoracje i dodatki.

Aranżacje wnętrz w stylu shabby chic mogą nieco przypominać skrzyżowanie wystroju w stylu prowansalskim z aranżacją w stylu angielskim. Pojawiają się tu bowiem motywy znane z obu tych trendów. Znajdziemy tu więc wzory kwiatowe, szczególnie często pojawia się motyw róży. Znajdziemy je na tapetach i na tkaninach dekoracyjnych: serwetach, zasłonach i obrusach.

- Dodatki, jakie goszczą we wnętrzach urządzonych w tym stylu powinny wyglądać niczym wyciągnięte z szafy prababci. Dobierzmy zatem jak najwięcej staroświeckich makatek, falbanek i serwetek. Mogą być ozdobione motywami kwiatowymi, ale pojawiają się też inne sentymentalne elementy – na przykład serduszka. Warto, aby na ścianach pojawiły się nastrojowe obrazki – na przykład wiejskie pejzaże lub wizerunki dzieci w staroświeckich ubrankach – dodaje ekspert www.DOM.pl

Źródło: Gotowe projekty domów http://pracownia-projekty.dom.pl/



Styl shabby chic często określany jest jako kobiecy. Duży wpływ na to ma jego kolorystyka. Królują tutaj stonowane, rozmyte odcienie barw – mamy tutaj więc subtelne błękity, szarości i zielenie, oraz pudrowy róż. Styl ten to alternatywa dla modny wnętrz w minimalistycznym stylu. Akcesoria i bibeloty nie są ukryte po szafkach i szufladach, stanowią dekorację wnętrza ustawianą na półkach, stolikach kawowych czy komodach. Wiklinowe koszyczki, koronkowe kokardy na pudełkach, tabliczki z romantycznymi sentencjami wypisanymi starodawną czcionką – to wszystko składa się na ozdobę salonów i sypialni. W kuchni natomiast na blatach i półkach wystawione są dekoracyjne pojemniki i słoiki, warkocze czosnku wiszą na ścianie. W postarzanym kredensie widnieje zastawa stołowa i porcelanowe filiżanki. Zazdrostki w oknach i serwety na stole uzupełniają aranżację shabby chic.

- Jeżeli urządzamy kuchnię w stylu shabby chic warto przejrzeć ofertę producentów sprzętu agd i wybrać urządzenia, które zaprojektowane zostały w stylu retro. W starodawnej formie znajduje się jednak nowoczesny i energooszczędny sprzęt, zarówno drobny, jak czajniki, ekspresy do kawy, jak i kuchenki, piekarniki czy okapy – podpowiada ekspert www.DOM.pl - Wnętrza w stylu shabby chic muszą być przytulne, pełne ciepła i miłe dla oka, nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z udogodnień najnowszych technologii. Styl ten wprowadzajmy do naszych mieszkań nie tylko romantycznie, ale i rozważnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.