Wiadomości z Mysłowic

Walcz o odszkodowanie za szkody górnicze u boku profesjonalistów

  • Dodano: 2022-02-08 10:15

Żadnej osobie mieszkającej na terenach znajdujących się w okolicach złóż węgla czy innych regularnych robót podziemnych, z pewnością nie jest obce pojęcie "szkody górnicze". W ich zakres wchodzi bardzo wiele różnych zdarzeń, od pękających budynków, aż po szkody na polach uprawnych. Część osób nie jest jednak świadoma tego, że skoro szkody górnicze są związane z ruchem zakładu górniczego, to kopalnia jest zobowiązana do zrekompensowania strat, które na skutek jej działania powstały. 

Od przedsiębiorstw można wyegzekwować zarówno naprawę szkód górniczych i przywrócenie stanu poprzedniego, jak również zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej. Warto jednak w takiej sytuacji sięgnąć po pomoc doświadczonych prawników, którzy specjalizują się w tego typu sprawach, a prawo geologiczne nie ma przed nimi żadnych tajemnic. Pozwoli to na oszczędność czasu oraz uzyskanie korzystniejszego odszkodowania.

Co to są szkody górnicze i co się do nich zalicza?

Kopalnie są zobligowane do naprawienia szkód spowodowanych swoją działalnością. Oznacza to, że odpowiadają za przywrócenie stanu poprzedniego lub są zobowiązane do wypłacenia odpowiedniej rekompensaty. Czym jednak w praktyce są szkody górnicze i kiedy można walczyć o odpowiednią rekompensatę za poniesione straty?

Szkody powodowane ruchem zakładu górniczego

Tąpnięcia i wstrząsy wywoływane bezustannymi pracami w kopalni prowadzą do wielu zniszczeń. Z ich winy struktury okolicznych budynków mogą zostać osłabione, a fundamenty uszkodzone. Dojść może do zniszczenia kominów, pękania ścian czy sypania się tynku. Co więcej, za szkody górnicze uznane mogą być również występujące osunięcia, uszkodzenia instalacji naziemnych czy przesuszenia gruntów i podtopienia. 

Uznać można, że pod terminem "szkody górnicze" kryją się wszelkie straty, które zostały poniesione na skutek działalności kopalni oraz zjawisk, które ona wywołała. Oznacza to, że takie sytuacje uprawniają mieszkańców i właścicieli zniszczonych domów czy pół do ubiegania się o rekompensaty.

Terminy przedawnienia roszczeń

Jak wynika ze znowelizowanej ustawy Prawo Geologiczne, roszczenia o naprawę szkód górniczych można wnosić przez 5 lat od chwili dowiedzenia się o wystąpieniu szkody. Wcześniejsze przepisy odsyłały do Kodeksu Cywilnego, w którym przedawnienie stwierdzano po 3 latach.

Istotny w tej kwestii jest termin wystąpienia szkód. Jeśli doszło do nich przed ustaleniem nowego Prawa górniczego i geologicznego, stosować do nich trzeba zapisy z poprzedniej ustawy. 

Kopalnie muszą rekompensować straty

Odszkodowanie za szkody górnicze musi zostać wypłacone przez kopalnię, ale przedsiębiorstwa mają również możliwość naprawy szkód i doprowadzenia budynku czy miejsca do stanu wcześniejszego. Wybór formy naprawy szkód zależy od osoby poszkodowanej i powinna skonsultować go ze specjalistą z branży.

Możesz liczyć na naprawę szkód górniczych

W przypadku konieczności naprawy oraz przywrócenia do stanu wcześniejszego, działanie kopalni może w wielu przypadkach nie odpowiadać osobie, która ucierpiała. Dochodzić do takich sytuacji może np. w chwili, gdy kopalnia zaniży wartość wyrządzonej szkody lub naprawy przez nią zarządzone będą prowadzone w sposób niedbały. Cały proces może być przez to irytujący i uciążliwy dla poszkodowanych, a co więcej bardzo długotrwały.

Odszkodowanie pieniężne

W wielu przypadkach zalecane jest staranie się o uzyskanie rekompensaty w formie pieniężnej, która daje większą swobodę. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie w chwili, gdy wyrządzone szkody mają znaczne rozmiary, bo przynosi szybszy i skuteczniejszy efekt. 

Warto podkreślić tu, że odszkodowania można domagać się również wtedy, gdy poszkodowany poniósł już nakłady na naprawienie szkody. W takim przypadku wysokość rekompensaty wylicza się z uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów. W praktyce oznacza to, że kwota odszkodowania jest większa o sumę, która została wydana na naprawę szkód.

Co zrobić, gdy przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody?

Jeśli po wyczerpaniu postępowania ugodowego propozycja kopalni jest nie do przyjęcia lub przedsiębiorca nie godzi się na wypłatę odszkodowania, sprawa może zostać wniesiona do sądu. Warto w tej sytuacji zwrócić się o pomoc do prawnika specjalizującego się w odszkodowaniach za szkody górnicze, bo z jego pomocą możliwe jest szybsze wywalczenie satysfakcjonującej kwoty.

Ile kosztuje walka o odszkodowanie za szkody górnicze?

Przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych określają, że strona cywilna starająca się o odszkodowanie za szkody górnicze jest zwolniona z zapłaty kosztów sądowych. Dotyczy to zarówno wydatków na zaliczki na poczet dowodu z opinii biegłego, jak również opłat od pism. 

Oznacza to w praktyce, że sprawy o odszkodowanie za szkody górnicze są darmowe. Środki warto zainwestować jedynie w doświadczonych prawników, którzy zrobią wszystko, aby wysokość rekompensaty wystarczyła na pokrycie szkód oraz dokonanie wszystkich niezbędnych napraw. Z ich pomocą również cały proces ma szansę przebiegać o wiele sprawniej i mniej stresująco dla poszkodowanego.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.