Wiadomości z Mysłowic

Wszywka alkoholowa - czym jest i co warto wiedzieć na jej temat?

  • Dodano: 2021-05-07 09:00, aktualizacja: 2021-08-09 11:33

Alkoholizm jest jednym z nałogów, które uważa się za najcięższe do leczenia. Pacjenci bardzo łatwo do niego wracają - między innymi ze względu na to, że jest tak szeroko dostępny, praktycznie w każdym sklepie spożywczym, w którym codziennie robi się zakupy. Terapii związanych z jego leczeniem, ale i miejsc specjalizujących się w takowym jest całe mnóstwo. Nie wszystkie jednak cechują się tak samo wysokim profesjonalizmem i nie wszystkie po prostu sprawdzają się na dłuższą metę. Częścią jednej z popularnych i uważanych za "ostateczne" metod radzenia sobie z alkoholizmem jest tak zwana wszywka alkoholowa. Czym ona tak właściwie jest i w jaki sposób działa? Co warto wiedzieć na jej temat zanim się po nią sięgnie? O tym wszystkim zamierzamy opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

 

Czym tak właściwie jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa http://odoklinika.pl/ jest czymś, co umieszcza się pod skórą pacjenta (dosłownie - wszywa się to), a co zawiera w sobie substancję chemiczną. Najczęściej jest nią disulfiram. Występuje ona w postaci tabletki znajdującej się w specjalnym woreczku, umiejscawianej właśnie tuż pod skórą. Właściwości tego typu tabletki sprawiają, że po połączeniu jej z alkoholem wywołuje ona liczne negatywne, a często i groźne dla zdrowia i życia reakcje organizmu. Wszywka alkoholowa ma zatem za zadanie skutecznie zniechęcić pacjenta do spożywania alkoholu właśnie poprzez wywołanie w nim uczucia strachu przed ciężkimi do przewidzenia, ale na pewno bardzo poważnymi dolegliwościami.

Wszywka alkoholowa jako taka jest bardzo często stosowana przez wszelkiego rodzaju kliniki radzące sobie z uzależnieniami. To właśnie one powinny poddawać się jej implementacji - zwłaszcza że jest to rzecz niesamowicie odpowiedzialna. Wszywka nie jest czymś permanentnym i bezwzględnie skutecznym. Najważniejsza w tym wszystkim, również w przypadku jej zastosowania, jest motywacja pacjenta do podjęcia się leczenia oraz wszelkiego rodzaju inne działania czynione właśnie w jego kierunku.

 

Fakty na temat wszywki tego typu, które warto znać

O wszywce alkoholowej słyszał niemal każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z osobą cierpiącą na alkoholizm. Mówi się o niej często również w popularnych serialach i filmach, zwłaszcza tych obyczajowych. Poniżej prezentujemy kilka faktów na jej temat, co do których należy mieć świadomość zanim się po nią sięgnie - czy to dla siebie, czy też w kontekście leczenia uzależnienia osoby bliskiej.

  • Wszywka alkoholowa https://www.monetarny.pl/kiedy-esperal-przestaje-dzialac/ nie leczy uzależnienia, a zaledwie zapobiega jego aktywnemu praktykowaniu. Dla wielu osób w końcu przestaje być odpowiednio skutecznym straszakiem. Nigdy zatem nie powinna być stosowana jako jedyna metoda leczenia uzależnienia. Prawda - w doskonały sposób pomaga ona w radzeniu sobie z takowym. Na dłuższą metę jednak nie sprawdza się. Zwłaszcza że silna wola pacjenta zmagającego się z tą chorobą słynie z kruchości pod wpływem długiego czasu.
  • Wszywka tego typu bazuje zwykle na disulfiramie - jest to specyfik hamujący metabolizm alkoholu etylowego, a przy okazji blokujący działanie dehydrogenezy aldehydowej (uniemożliwiając aldehydowi przekształcanie się w kwas octowy). Te wszystkie dość skomplikowane rzeczy prowadzą do wywołania u pacjenta wszelkiego rodzaju objawów zatrucia, ale i innego rodzaju przykrych dolegliwości, które sprawiają wrażenie bardzo poważnych. Rzecz w tym, że takie właśnie są i to właśnie to ma być odpowiednio skutecznym straszakiem.
  • Wszywka działa szybko - pierwsze objawy pomieszania alkoholu z tabletką bazującą na disulfiramie można zaobserwować już po pięciu minutach, przy czym nasilają się wraz z upływem czasu. To właśnie to ma skutecznie zniechęcić do ponownego sięgania po alkohol.
  • Wszywkę umiejscawia się pod skórą pacjenta w czasie prostego zabiegu chirurgicznego, którego jest w stanie podjąć się niemal każda klinika radząca sobie z alkoholizmem.
  • Wszywka działa około roku, po czym staje się bezskuteczna i niemająca żadnego wpływu na zdrowie pacjenta. Ten tak naprawdę jednak zwykle pozostaje przy swoim nawyku związanym z niespożywaniem alkoholu.
  • Disulfram nie jest refundowany przez NFZ i, co ciekawe, nie stosują go żadne kliniki publiczne. Aby zatem sięgnąć po wszywkę, należy skorzystać z usług kliniki pokroju Odoklinika.

Wszywki alkoholowe potrafią sprawdzać się w akcji, jednak należy pamiętać, że nic nie zastąpi dobrze przeprowadzonej, regularnej i bazującej na motywacji konkretnego pacjenta terapii. Tylko w jej wyniku można pozbyć się nałogu w sposób rzeczywiście skuteczny.

 

Podsumowanie

Wszywka alkoholowa nie jest czymś, co radzi sobie z przyczynami alkoholizmu. Nie jest też rzeczą, która podchodzi do tego wszystkiego w przyjazny sposób, pozwalając choremu uzmysłowić sobie, jak kiepski jest nałóg, z którym się zmaga. Jest za to czymś szalenie skutecznym, poniekąd zmuszającym go do zaprzestania sięganiu po tę używkę. Choć sama w sobie nie jest w stanie pomóc na dłuższą metę, stanowi świetne uzupełnienie terapii radzenia sobie z alkoholizmem. Uzupełnienie, które wybiera całe mnóstwo klinik - również tych znacznie bardziej profesjonalnych, jak chociażby Odoklinika.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.