Wiadomości z Mysłowic

Wyroby ze stali i aluminium - czym się różnią i gdzie się je stosuje?

  • Dodano: 2019-01-25 15:15

Wyroby ze stali i aluminium - czym się różnią i gdzie się je stosuje?

Stal nierdzewna i aluminium to jedne z najczęściej wykorzystywanych materiałów – zarówno w przemyśle, jak i życiu codziennym. Sprawdź, czym różnią się te stopy oraz gdzie wykorzystuje się wykonane z nich wyroby.
 

Stal nierdzewna a aluminium – podobieństwa i różnice

Zarówno aluminium, jak i stal nierdzewna są odporne na korozję – jednak na tym ich istotne podobieństwa się kończą. Poniżej prezentujemy zestawienie kluczowych parametrów tych dwóch materiałów:
 

Parametr

Stal nierdzewna

Aluminium

gęstość

ok. 7,7-8,0 g/cm3

2,7 g/cm3

wytrzymałość na rozciąganie

400-1000 MPa

75-545 MPa

twardość w skali Brinella

160-310

21-161

współczynnik przewodzenia ciepła

12-30 W/(m·K)

ok. 200 W/(mxK)

rezystywność (opór właściwy)

0,60-1,00 Ω·mm2/m

0,028 Ω·mm2/m


Podsumowując, aluminium jest lżejsze, niż stal nierdzewna i zdecydowanie lepiej przewodzi ciepło i prąd elektryczny. Stal nierdzewna z kolei cechuje się wyższą wytrzymałością mechaniczną. Ponadto, stal nierdzewna jest odporna na znacznie wyższe temperatury, niż aluminium.

Różnice w poszczególnych własnościach tych materiałów sprawiają, że ich zastosowanie jest odmienne. Poniżej przybliżymy najpopularniejsze wykorzystania typowych wyrobów z tych dwóch stopów – prętów i blach.
 

Pręty ze stali i aluminium

Pręty to wyroby hutnicze, wyróżniające się znacznie większą długością w stosunku do ich wymiarów poprzecznych. W zależności od ich kształtu w przekroju, wyróżnia się pręty okrągłe, sześciokątne, kwadratowe i prostokątne. Pręty wykonuje się z aluminium i praktycznie wszystkich gatunków stali, w tym nierdzewnej.

Pręty ze stali nierdzewnej stanowią bardziej wytrzymałą i odporną na korozję alternatywę dla prętów zbrojeniowych, wykonanych ze stali węglowych. Zalecane są w szczególności w przypadku konstrukcji, stawianych w miejscowościach nadmorskich – są one odporne na korozję, wynikającą z działania słonej wody. Pręty ze stali nierdzewnej są nie tylko wytrzymałe, ale również estetyczne, z tego też względu wykonuje się z nich różne elementy małej architektury, takie jak m.in. przystanki, barierki, poręcze, kładki dla pieszych.

Pręty z aluminium nie są tak wytrzymałe, jak te wykonane ze stali nierdzewnej, nie nadają się więc do zbrojenia betonu. Mimo to, są doskonałym materiałem do stawiania wszelkich, lekkich konstrukcji, takich jak balustrady i ogrodzenia. Lekkie pręty aluminiowe mogą stanowić również elementy konstrukcyjne maszyn i urządzeń.
 

Blachy ze stali i aluminium

Blacha jest wyrobem hutniczym o grubości znacznie mniejszej, niż jej długość i szerokość. Według PN-normy EN 10079:2009 wyróżnia się blachy cienkie, o grubości do 3 mm, oraz grube, o grubości powyżej 3 mm.

Blachy ze stali nierdzewnej, dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej i odporności na korozję, są często wykorzystywane w przemyśle i budownictwie. Obkłada się nimi narażone na korozję powierzchnie, wykonane z innych materiałów, stanowią one elementy konstrukcyjne pieców i zbiorników. Ponadto, pokrywa się nimi dachy, wytwarza z nich wkłady kominowe oraz puszki.

Blachy z aluminium, ze względu na doskonałą przewodność cieplną, znajdują zastosowanie w energetyce, z kolei ich niewielka masa sprawia, że mogą być również wykorzystywane jako materiał lotniczy. Powszechnie, z blach aluminiowych wykonuje się puszki, folie i inne opakowania spożywcze.

Więcej informacji Metale i tworzywa sztuczne - Alinox


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.