Wiadomości / Atrakcje Śląska Mysłowice  

Muzeum w pałacu? Poznaj Pałac Schoena w Sosnowcu!

  • Dodano: 2024-08-16 13:10:00

W Sosnowcu przy ulicy Chemicznej 12/13 od wielu dekad widoczne jest malownicze muzeum "Pałac Schoena". Czym dokładnie zajmuje się muzeum i jaka jest jego historia?

Historia Pałacu Schoena

Historia Pałacu Schoena sięga aż XIX wieku! W 1875 do Sosnowca przyjechali z Saksonii bracia — Ernst i Franz Schoenowie. Otwierając dwie fabryki włókiennicze (przędzalnie wełny) stworzyli oni osadę robotniczą, budując osiedla dla robotników fabryk oraz swoje okazałe posiadłości. Schoenowie byli zaangażowani w życie społeczne osady, chcąc, aby nadano jej prawa miejskie. Podczas II wojny światowej wspierali oni polski ruch oporu.

Architektem neobarokowego pałacu był wrocławski architekt Karl Grosser. Układ wnętrz był wielokrotnie zmieniany, stąd brak informacji o jego pierwotnym wyglądzie. W 1900 roku bracia Schoenowie wybudowali w okolicy drugi pałac w celach mieszkalnych, jednak nie jest on zabytkiem. Wokół pałacu powstał Park Szoena, zbudowany na podstawie charakteru kaligraficznego, nawiązywał klimatem i modą do stylu neoromantycznego, a jego głównym elementem wystroju były sztuczne ruiny oraz altanki. Obecnie Park ma powierzchnie 5.6 ha i do dzisiaj zachowały się w nim zabytkowe altanki, części balustrady czy układ alejek. Pałac wraz z parkiem w 1980 roku wpisano do rejestru zabytków województwa katowickiego.

fot. Pałac Schoena

Muzeum w Pałacu Schoena

Od 1985 wnętrze pałacu zaczęto przekształcać w tak zwane cele muzealne. Pierwszym działającym w muzeum budynkiem był Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Muzeum jest zachowaniem pamięci o najważniejszych aspektach i tradycjach kultury Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego. Placówka prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną oraz publicystyczną. Muzeum nagradzano wieloma nagrodami w tym tą najważniejszą — za Wydarzenie Muzealne Roku. Do tej pory w Pałacu zaprezentowano 453 wystawy, a w zorganizowanych wydarzeniach wzięło udział ok. 772.000 widzów.
Najpopularniejszymi wydarzeniami w muzeum jest cykl „Wielcy Mistrzowie” skupiający się na postaciach wybitnych artystów m.in. Pabla Picassa czy Salvadora Dallego, a także wystawy historyczne takie jak „Dzielnice Sosnowca” czy „Trójkąt w Kole. Marka Sosnowiec”.  

W Muzeum funkcjonuje 6 instytutów:

  • Dział Archeologiczny — organizuje i realizuje badania archeologiczne w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.
  • Dział Edukacyjno-Promocyjny — organizujący w muzeum wystawy, koncerty i spotkania edukacyjne. 
  • Dział historii i kultury — gromadzi pamiątki szerzące historię Sosnowca oraz Zagłębia, promując dzieje miasta.
  • Instytut Zagłębia Dąbrowskiego — prowadzący działalność naukową oraz popularyzatorską i oświatową związaną z przeszłością i teraźniejszością Zagłębia Dąbrowskiego.
  • Dział Szkła — tworzony przez zbiory szkła użytkowego, artystycznego i unikatowego z okresu od ok. 1850 r
  • Dział Sztuki — odpowiedzialny za zbiory z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku oraz fotografii.

Muzeum w Pałacu Schoena jest świetnym miejscem kultywującym historię regionu Zagłębia Dąbrowskiego i Sosnowca. Niesamowita architektura pałacu oraz parku wprowadza wspaniały klimat nie tylko jego okolicy, ale i całej panoramie Sosnowca! 

Muzeum w Pałacu Schoena znajduje się w Sosnowcu przy ulicy Chemicznej 12/13. Dla zwiedzających jest czynny od wtorku do soboty w godzinach 10-19, a w niedzielę 10-18. 

Cennik prezentuje się następująco:

 

  • bilet normalny - 12 złotych / 10 złotych z sosnowiecką kartą miejską,
  • bilet ulgowy - 9 złotych / 7 złotych,
  • bilet rodzinny do 4 osób - 25 złotych / 20 złotych,
  • bilet grupowy od 10 osób do 30 -  5 złotych od osoby.
  •  

fot. Pałac Schoena


Dominik Chrobaczek