Wiadomości / Atrakcje Śląska Mysłowice  

Śląskie Wesołe Miasteczko: od lunaparku do największego parku tematycznego w Polsce!

  • Dodano: 2024-10-25 13:37:00

Śląskie Wesołe Miasteczko od lat przyciąga tłumy swoimi atrakcjami, oferując rozrywkę przez cały rok. Położone w malowniczym sercu Parku Śląskiego, jest najstarszym lunaparkiem w Polsce, który nieustannie wywołuje uśmiech na twarzach odwiedzających. Poznajcie fascynującą historię tego wyjątkowego miejsca, które od dekad przynosi radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym!

Każdy mieszkaniec regionu zna Śląskie Wesołe Miasteczko, a większość z nas odwiedziła to bajkowe miejsce choć raz w życiu. To centrum rozrywki od lat przyciąga spragnionych emocji gości. Jednak aby w pełni docenić magię tego miejsca, warto poznać jego historię.

Plany budowy lunaparku – jak narodziło się Śląskie Wesołe Miasteczko?

Plany budowy lunaparku w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Parku Śląskim) sięgają lat 50. XX wieku. Już w 1956 roku rozpoczęto prace budowlane, a trzy lata później, w 1959 roku, Śląskie Wesołe Miasteczko otworzyło swoje bramy dla pierwszych gości. Na terenie 39 hektarów powstało wyjątkowe centrum rozrywki, a w 1960 roku lunapark mógł się pochwalić aż 63 urządzeniami.

Każdego dnia lunapark przyciągał tysiące odwiedzających, a w dni świąteczne liczba gości wzrastała nawet do pięćdziesięciu tysięcy!  Rekord został ustanowiony w 1966 roku, podczas Święta Trybuny Robotniczej, gdy na teren parku zawitało aż 80 tysięcy osób. Popularność Śląskiego Wesołego Miasteczka rozciągnęła się na cały kraj, przyciągając gości z najodleglejszych zakątków Polski.

fot. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Samoloty Duże, Diabelski Młyn i Arizona – ikony wesołego miasteczka

Już od samego początku jedną z największych atrakcji były Samoloty Duże – imponująca karuzela, która do dziś cieszy się popularnością. W serca gości trafiła również pływająca kawiarnia „Arizona”, gdzie można było napić się kawy i zjeść ciastko, a także potańczyć przy dźwiękach muzyki. W 1978 roku zadebiutował słynny Diabelski Młyn, obecnie znany jako Legendia Flower, oferując zapierające dech w piersiach widoki na region z wysokości 40 metrów.

fot. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Nowe atrakcje w lunaparku – rewolucja w 2007 roku i rollercoaster z podwójną pętlą

W 2007 roku nastąpiła kolejna rewolucja – do lunaparku trafił rollercoaster z podwójną pętlą, a w 2014 roku oferta parku powiększyła się o 26 nowych karuzel. W 2016 roku otwarto pierwszą strefę tematyczną, z główną atrakcją Diamond River.

fot. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko – wielkie zmiany i nowa nazwa w 2017 roku

Rok 2017 przyniósł wielkie zmiany – Śląskie Wesołe Miasteczko stało się Legendią Śląskiego Wesołego Miasteczka, co miało na celu podkreślenie dziedzictwa kulturowego regionu oraz nawiązanie do legend i baśni. Wtedy też oficjalnie lunapark stał się największym w kraju parkiem tematycznym. W tym samym roku park wzbogacił się o kolejne strefy tematyczne: Magical Village, Valley of Dreams i Magical Forest. Największym hitem okazał się Lech Coaster, największy rollercoaster w Europie Środkowo-Wschodniej, który szybko zdobył uznanie gości.  W sezonie 2018 dodano atrakcję Bazyliszek, która jest w Polsce pierwszą atrakcją Interactive Dark Ride. 

fot. Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Ciekawostki o Legendii - Śląskim Wesołym Miasteczku

  1. Śląskie Wesołe Miasteczko jest najstarszym parkiem rozrywki w Polsce
  2. “Samoloty Duże” znajdują się na 45 metrowej wieży i są w stanie rozpędzić się do 55 km/h
  3. W Śląskim Wesołym Miasteczku znajdziecie ponad 40 atrakcji
  4. Do 2015 roku zarządzanie wesołym miasteczkiem należało do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, a obecnie odpowiada za nie spółka Tatry Mountain Resorts
  5. Lech Coaster rozpędza się nawet do 95 km/h