Wiadomości z Mysłowic

240 uczestników na mecie 44. Cross-u Mysłowickiego

  • Dodano: 2016-03-04 14:30, aktualizacja: 2018-03-18 13:08
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - wraz z Urzędem Miasta Mysłowice oraz Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki – już od roku 1981 corocznie organizuje w Mysłowicach zimowe biegi przełajowe. W tym roku odbyły się one w naszym mieście już po raz 36, a ich liczba porządkowa – 44, wynika stąd, iż w latach 1973 – 1980, czyli ośmiokrotnie (pod nazwą „Cross Wieczoru”), odbyły się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Tak jak i w poprzednich dwóch latach, także i w tym roku Cross odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice – Edwarda Lasoka.
 
 
 
Do tegorocznych zawodów zgłoszono wstępnie 297 osób – w większości z klubów śląskich, lecz również z województwa opolskiego (Nysa, Głuchołazy) jak również reprezentujących lekkoatletyczny klub z Bełchatowa, oraz Cracovię Kraków. Odbyły się one 28 lutego - wyjątkowo w niedzielę, a nie jak poprzednimi laty – w soboty (powodem pobyty młodzieży w ostatnim tygodniu ferii zimowych na klubowych obozach sportowych, które w kończyły się dopiero w sobotę – 27 lutego). Ostatecznie do Mysłowic przyjechało o ok. 50 osób mniej, a ponieważ kilkoro nie wytrzymało trudów biegu i z różnych powodów nie ukończyło zawodów, ostatecznie w sumie we wszystkich protokołach sędziowskich na mecie odnotowano 240 uczestników.
 
 
 
Tak jak i w poprzednich latach, także i obecny 44. Cross Mysłowicki, przeprowadzony został dla pięciu lekkoatletycznych kategorii wiekowych; począwszy od dzieci (roczniki 2003 i młodsze), poprzez młodzików (roczniki 2001-2002), juniorów młodszych (roczniki 1999-2000), juniorów (roczniki 1997-1998), aż do seniorek i seniorów (roczniki 1996 i starsi).
 
 
 
Ponieważ oddzielnie rywalizowały dziewczęta i oddzielnie chłopcy, odbyło się zatem łącznie dziesięć różnych biegów. Najmłodsi mieli do pokonania jedno okrążenie obiektów KS Lechii 06, tj. 1000 metrów, a im starsze kategorie, tym te dystanse były dłuższe (np. w najstarszej grupie wiekowej, czyli seniorów, kobiety miały do pokonania 4 000 m, a mężczyźni aż 6 000 metrów.
 
 
 
Biegacze i biegaczki, którzy uplasowali się w czołowych „szóstkach” tegorocznych crossowych zawodów, otrzymali dyplomy, pamiątkowe koszulki oraz bony towarowe na zakup sprzętu sportowego. Natomiast najlepsza trójka każdej kategorii, na podium uhonorowana została również okolicznościowymi, szklanymi trofeami. Wyróżnienia wręczali: Wiceprezydent Miasta Mysłowice – Grzegorz Brzoska, Prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki – Jacek Markowski, Dyrektor MOSiR – Bartłomiej Gruchlik, Naczelnik Wydziału Edukacji UM – Aleksandra Żołna oraz Kierownik Zespołu Kultury i Sportu UM – Jolanta Tucharz-Sablik. W gronie wyróżnionych znalazło się pięcioro mysłowiczan: Milena Pyka (uczennica Gimnazjum nr 1), która w gronie 24 juniorek młodszych biegających na dystansie 2000 metrów, nie miała sobie równych i zwyciężyła w tej kategorii, Mateusz Drąg - przybiegł na 3. miejscu z grupy 17 juniorów, którzy mieli do pokonania aż 4000 metrów, NorbertHajduk (biegał na dystansie 1000 metrów w gronie 23 chłopców roczników 2003 i młodszych) oraz Paweł Szreniawa (rywalizował z 30 juniorami młodszymi na 3000 metrów) – obaj ukończyli swoje biegi na czwartym miejscu oraz Maciej Krzemiński, który był szósty w biegu młodzików na 2000 metrów. Ponadto w niedzielne południe dobrze spisali się również inni podopieczni trenerów: Roberta Proksy, Łukasza Pękali i Józefa Szendery z UKS Chromik Mysłowice, którzy ukończyli zawody w pierwszej lub na początku drugiej dziesiątki, tj. Seweryn Hajduk, Mateusz Domagała, Patryk Bożek, Natalia Zakrzewska, Karolina Kuchnia, Maja Klimczak.
 
 
 
W drugą sobotę nowego miesiąca – 12 marca br., w Mysłowicach dla biegaczek i biegaczy szansa na rewanże. Na tych samych trasach przy ul. Promenada odbędą się Mistrzostwa Śląska 2016 w biegach przełajowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w tych mistrzostwach wystartować będą mogły dzieci młodsze, tj. roczników 2005-2006 (zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, będą mieli do pokonania 600 metrów). Natomiast dziewczęta i chłopcy roczników 2003-2004 – tak jak i w obecnym „crossie” - będą biegać na dystansie 1000 metrów. Ponadto ze względu na fakt, iż w trzech grupach; młodzików, juniorów młodszych i juniorów, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy będą mieli do wyboru dwa dystanse (krótszy i dłuższy), odbędzie się nie dziesięć – jak w przypadku lutowych, niedzielnych zawodów „crossowych”, lecz aż 18 oddzielnych biegów. Start pierwszego z nich (dziewcząt roczników 2005-2006), przewidziany jest na godzinę 10:30, a zakończenie zawodów planowane jest ok. godz. 15:00. Zawodniczki i zawodników śląskich klubów (i nie tylko, gdyż poza konkursem mogą brać udział również uczestnicy spoza naszego województwa) – serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.