Wiadomości z Mysłowic

25 rocznica tragicznego wypadku w kopalni

  • Dodano: 2012-02-06 15:15, aktualizacja: 2018-03-18 12:58

W kopalni "Mysłowice" 25 lat temu - 4 lutego 1987 roku - doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce. W wyniku wybuchu metanu zginęło 19 górników, ponad 50 zostało poparzonych lub zatruło się tlenkiem węgla.

Do tragicznego wybuchu metanu doszło około godziny 5.35 nad ranem, eksplozja pyłu węglowego pozbawiła życia 17 górników, dwóch kolejnych zmarło w szpitalu w wyniku odniesionych ran, wielu z nich przez miesiące czy nawet lata leczyło i leczy skutki wybuchu. Od tego czasu wielu górników - z własnej inicjatywy - zapala co roku 4 lutego znicze pod kopalnią, modląc się za swoich tragicznie zmarłych kolegów. Było to najtragiczniejsze wydarzenie nie tylko dla Mysłowic, dla mysłowickiego górnictwa, ale i dla całego górnictwa w Polsce.

W sobotę, po 25 latach od tego tragicznego wydarzenia na terenie byłej KWK "Mysłowice" odbyły się uroczystości upamiętniające katastrofę górniczą. Rozpoczęto je od złożenia kwiatów i zniczy pod tablicami pamiątkowymi na terenie byłej kopalni. Udział w tych obchodach wzięły m.in. władze kopalni Mysłowice-Wesoła, przedstawiciele Katowickiego Holdingu Węglowego, związków zawodowych działających przy KWK "Mysłowice-Wesoła", władze miasta Mysłowice - Prezydent Edward Lasok, Wiceprezydent Grzegorz Brzoska, wiceprzewodniczący RM Bernard Pastuszka, radni, służby mundurowe jak również rodziny zmarłych górników.

W dawnej cechowni kopalni odprawiono mszę św. w intencji ofiar katastrofy, poszkodowanych oraz ich rodzin. Odprawili ją proboszczowie mysłowickich parafii - z NSPJ ks. dziekan Krzysztof Kasza i z parafii św. Krzyża , ks. Piotr G. Płonka.

Obchody rocznicy katastrofy upamiętniono biegiem ulicznym na dystansie 5 km o puchar Dyrektora KWK "Mysłowice - Wesoła", odbywającym się pod hasłem "Ku pamięci". Zawodnicy wystartowali sprzed budynku byłej dyrekcji KWK "Mysłowice", biegli ulicami Bytomska, Rynek, Kacza, Strażacka, Powstańców, Promenada, Portowa. Mętę wyznaczono przy hotelu ‘Trojak” na Słupnej.

W biegu ulicznym wzięło udział 42 biegaczy zrzeszonych i niezrzeszonych - 34 mężczyzn i 8 kobiet - byli to zawodnicy m.in. z Mysłowic, Sosnowca, Katowic, Włoszczowej. Duży udział zaznaczyli biegacze z mysłowickiego klubu "Truchtacz", nie zabrakło też zawodników z MOSIR-u. I Bieg Uliczny "Ku Pamięci" wygrał Dawid Żebrowski z Sosnowca, II - Tomasz Mikuś, a na III miejscu był Mysłowiczanin - z MOSiRu - Michał Bryja W kategorii kobiet I miejsce zdobyła Urszula Nencka z Sosnowca, II - Barbara Gos, a III - Małgorzata Kwiecień. Nagrody wręczali przedstawiciel KHW, dyrektor KWK Mysłowice-Wesoła i Wiceprezydent Grzegorz Brzoska.


Źródło: UM Mysłowice

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.