Wiadomości z Mysłowic

Alergia na słońce - objawy i sposoby na jej łagodzenie

  • Dodano: 2022-10-13 08:30, aktualizacja: 2022-10-13 09:19

Alergia na słońce może być przykrym doświadczeniem dla części osób, które chcą zażywać kąpieli słonecznych. Najczęściej objawia się pod postacią wyprysków, swędzącej i zaczerwienionej skóry oraz grudkami i pęcherzykami. Bardzo często mylona jest z poparzeniem słonecznym lub reakcją fototoksyczną. Jest to jednak zupełnie inny problem, który nie jest związany bezpośrednio z nadmierną ekspozycją na słońce, tylko wynikający z kontaktu z promieniowaniem ultrafioletowym. Jak objawia się uczulenie na słońce, czym smarować i jak mu zapobiegać? Podpowiadamy.

Alergia na słońce a ekspozycja na słońce

Aby zapobiec nieprzyjemnym skutkom alergii, należy najpierw zastanowić się, z jakim problemem masz do czynienia. Występuje ona bowiem pod postacią trzech kategorii. Pierwsza z nich to wielopostaciowe osutki świetlne, które przybierają różne postaci. Rzadziej spotykana jest pokrzywka słoneczna, za to wiele osób doświadcza także przewlekłych zmian posłonecznych.

Aby uchronić swoją twarz od uczulenia na słońce, warto wybierać odpowiednie kremy z wysokim filtrem SPF. Trzeba nakładać go co kilka godzin, zwłaszcza jeśli chcesz opalać się przez dłuższy czas. Nie zaleca się długotrwałej ekspozycji na promienie ultrafioletowe między godziną 11:00 a 15:00, kiedy słońce operuje najmocniej. Aplikacja kosmetyku powinna być powtarzana co 2-3 godziny.

Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

Objawy zwykle pojawiają się nagle, po wystawieniu skóry na słońce. Może być to czas nawet od 5 do 10 minut. Skóra na twarzy w skrajnych przypadkach może być pokryta czerwonymi bąblami, które przypominają poparzenie pokrzywką. Zmiany te mogą utrzymywać się do kilku godzin, jednak znikają samoistnie i nie pozostawiają po sobie żadnych blizn.

Objawy nie muszą być widoczne tylko na zewnątrz. Często mogą towarzyszyć jej bóle czy zawroty głowy, a nawet nudności i omdlenia. Znakiem ostrzegawczym będzie również świszczący oddech. Może także współistnieć z innymi chorobami skórnymi. Takich zmian nie należy bagatelizować. Jeżeli objawy nasilają się mimo usunięcia się ze słońca, koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę frazę "alergia na słońce objawy".

Uczulenie na słońce - czym smarować twarz?

Sposób podania leków bądź kosmetyków będzie zależny od przyczyny powstawania konkretnych zmian. W przypadku niektórych odczynów wystarczające będzie hartowanie skóry, czyli stopniowe przyzwyczajanie jej do kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Nie można jednak przesadzić, gdyż może to skutkować nasileniem się problemu. Najczęściej jednak stosuje się odpowiednie preparaty.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przeciwdziałać uczuleniu na słońce, czym smarować i jak zadbać o skórę twarzy, która jest tak wrażliwa? Najczęściej podaje się leki antyhistaminowe oraz preparaty z glikokortykosteroidami. Podejrzenie nadwrażliwości może być także leczone za pomocą fototerapii. Jeśli widzisz u siebie pierwsze oznaki alergii, nie odkładaj tego na później. Im szybciej skonsultujesz to z dermatologiem, tym większa szansa na sprawne wyleczenie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.