Wiadomości z Mysłowic

Biało-czerwona "Trzynastka"

  • Dodano: 2018-11-13 09:30, aktualizacja: 2018-11-13 14:15

Biało-czerwono jest w Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach. Od połowy października trwały przygotowania do kulminacji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się 9 listopada. Uczniowie i nauczyciele postarali się, aby Ten Dzień był wyjątkowy.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła galeria portretów „Bohaterów Niepodległości” oraz wykonanie plakatów pt. „Nasza Niepodległa”.  Od początku listopada trwała dekoracja szkolnych korytarzy i klas tzw. „łańcuchami niepodległości”. Wejście do szkoły nie rodziło wątpliwości, do jakiego święta przygotowuje się „Trzynastka”.

Wreszcie 9 listopada - nie odbyła się żadna uroczysta akademia, nie było zbytniego patosu, za to (jak na urodziny przystało) było hucznie i radośnie. Na początek mocny akcent – „Polonez na 100 par!”. Widowiskowo zaprezentowało się dwustu uczniów w ogromnym korowodzie na dużej sali gimnastycznej. Później oczywiście tort, a właściwie 10 tortów ze stoma świeczkami i gromkie „Sto lat!” w wykonaniu przedstawicieli klas VII, VIII i gimnazjalnych, wychowawców oraz Dyrekcji. Oczywiście nie mogło obyć się bez prezentów – klasy podarowały Niepodległej m.in. obraz, laurki, występy z pieśniami patriotycznymi, ale i scenki kabaretowe czy recytacje wierszy. Z kolei dla klas IV-VI odbył się turniej „Kochamy Cię, Polsko!”, a maluchy z klas I-III przygotowywały chorągiewki i godła państwowe. O 10.45 wszyscy uczestnicy urodzin zebrali się na boiskach szkolnych, aby kibicować uczestnikom „Sztafety Niepodległości”. Jeszcze tylko rozgrzanie gardeł głośnym „Sto lat!” i punkt 11.11 uroczyste odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Zwieńczeniem imprezy było zasadzenie graba, który otrzymał imię „Ignaś” (na cześć Ignacego Jana Paderewskiego).

Raz na sto lat obchodzi się Święto Niepodległości Polski. W mysłowickiej „Trzynastce” wiedzą, jak się to robi!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również