Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

Biblioteka oswaja słowiańskie demony

  • Dodano: 2017-11-10 15:30

„Śląskie strachy  - czyli nasze rodzime halloween”  - pod takim hasłem 7 listopada w Bibliotece Centralnej odbyło się spotkanie uczniów  klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 2 oraz aktywu Koła Bibliotecznego ze Szkoły Podstawowej nr 1 z historykiem i pasjonatką rodzimych tradycji - panią Małgorzatą Gwóźdź – Brzóską.

Ponieważ spotkanie odbyło się w okolicach święta Halloween, tak chętnie obchodzonego przez młodzież, które jednak przejęliśmy nie tak dawno z kultury anglosaskiej, prelekcja w Czytelni miała na celu uświadomić uczniom, jak bogate i stare mamy nasze śląskie tradycje dotyczące tego tematu. W scenerii rodem z mrocznych opowieści pani historyk wprowadziła młodych słuchaczy w tajemniczy świat śląskich podań, pełnych dobrych bądź złośliwych, a często złych stworów…  Uczniowie z uwagą i zaangażowaniem słuchali historii opowiedzianych interesująco i  z humorem o Strzigach, Utopcach, Połednicach i innych demonach.

Młodzież zadawała wiele pytań  i dzieliła się własną wiedzą na ten temat, wyrażając również chęć zapoznania się z tą literaturą w celu poszerzenia swojej wiedzy regionalnej. Historie bogato ilustrowały wizerunki owych nadprzyrodzonych istot, zaczerpniętych z książek naszych rodzimych autorów - Marka Szołtyska i Alojzego Lyski.

Przypominamy również o akcji czytelniczej, jaką prowadzi przez cały listopad biblioteka przy ul. Oświęcimskiej pod hasłem „Jak to Wąpierz z Południcą tańcował, a Utopiec im przygrywał...”, w ramach której w miejsce duchów, zombie i czarownic, związanych z obchodami Halloween, prezentuje zwiedzającym w formie wystawy nasze rodzime demony, wywodzące się z mitologii słowiańskiej. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.