Wiadomości z Mysłowic

Chcesz porozmawiać przez telefon? - zatrzymaj samochód

  • Dodano: 2018-09-19 07:45, aktualizacja: 2018-09-19 08:28

Policjanci apelują o ostrożność na drogach. Chwila dekoncentracji spowodowana słuchaniem głośnej muzyki czy rozmową przez telefon wystarczy, aby doszło do groźnego wypadku. Mundurowi przypominają, że rozmowa przez komórkę w czasie prowadzenia samochodu stanowi wykroczenie.

Telefon komórkowy to nieodłączny element naszego życia. Rozmawiamy wszędzie: w domu, w pracy, na spacerze. Niestety, coraz częściej także w czasie jazdy samochodem. Przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym to nadal główne przewinienia kierowców. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust.2 pkt 1 prd). Podkreślić należy, że zakaz dotyczy korzystania z telefonu, czyli oprócz rozmawiania zabronione jest także pisanie smsów, emaili, przeglądanie portali społecznościowych, a nawet robienie zdjęć lub nagrywanie filmów podczas prowadzenia pojazdu.

Z obserwacji mundurowych wynika, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni telefonu komórkowego. Tymczasem w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 sekund, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za opisane wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Bardziej dotkliwą karą dla wielu kierowców mogą okazać się jednak punkty karne przypisane do powyższego naruszenia. Kierowca, który w czasie jazdy samochodem korzysta z trzymanego w ręku telefonu otrzyma 5 punktów karnych, które następnie wpisane zostaną do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

O mandat więc nie trudno, jednak przede wszystkim pamiętać należy, że decydując się na naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu narażamy się na dekoncentrację, a tym samym stanowimy zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.