Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach kieruje ważną wiadomość do swoich czytelników.
Z radością informujemy, że Fundacja PZU przyznała nam dotację na realizację projektu „Czytanie przez słuchanie”, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz. Projekt ma na celu utworzenie w Filii nr 7 przy ul. Oświęcimskiej 8 Klubu Zaczytanych Seniorów, który na wzór Dyskusyjnych Klubów Książki umożliwi obcowanie z literaturą oraz swobodne dyskusje o wspólnie czytanych książkach, a także wzbogacenie księgozbioru Biblioteki o nowe audiobooki i książki
z dużą czcionką.
Realizacja projektu zwiększy dostęp do dóbr kultury seniorom i osobom z dysfunkcją wzroku oraz zaktywizuje te grupy społeczności lokalnej, a cykliczne spotkania Klubu staną się okazją do poznania nowych ludzi, wspólnego dyskutowania o literaturze i dzielenia się własnymi pasjami.
Pierwsze spotkanie organizacyjne Klubu odbędzie się 25 czerwca 2021 r. o godz. 16.00 w Filii nr 7 przy ul. Oświęcimskiej 8, na które serdecznie zapraszamy. Wstęp bezpłatny.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu:
Seniorzy i osoby niepełnosprawne często spychane są na margines życia społecznego. Trudno odnaleźć im się w świecie nowoczesnych technologii, gdzie brakuje bliskich kontaktów z drugim człowiekiem. Niejednokrotnie jedyną odskocznią od szarej rzeczywistości tzw. wykluczonych jest książka. Jednak dla seniorów czy osób z dysfunkcją wzroku bardzo istotnym jest dostępność do literatury oraz jej dostosowanie do ich możliwości percepcyjnych. Zwykła czcionka czasem nie wystarczy, by ją przeczytać, a dla osób niewidomych tradycyjne czytanie jest niemożliwe. Stąd proponujemy im książki wydane specjalnie dla nich z dużą czcionką oraz audiobooki, dzięki którym będą mogli czytać słuchając. Takie formy książki dadzą seniorom oraz osobom niewidomym i niedowidzącym możliwość obcowania z literaturą, a udział
w spotkaniach Klubu zniweluje ich poczucie osamotnienia i wykluczenia.
Efekty realizacji projektu:
- Aktywizacja seniorów i osób niepełnosprawnych do udziału w szeroko pojętej kulturze.
- Pozyskanie nowych i aktywnych czytelników.
- Wzrost czytelnictwa grupy społecznie wykluczonej.
- Wykreowanie wizerunku Biblioteki jako instytucji przyjaznej niepełnosprawnym i seniorom.
- Stworzenie warunków do nawiązywania nowych znajomości, realizowania pasji literackich oraz zwiększenia uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym.