Derka to bardzo ważny element wyposażenia jeździeckiego. Dzięki niej, możemy zapewnić koniu należytą opiekę podczas trudnych pogodowo dni i nie tylko. Wyróżniamy kilka rodzajów derek, a każda z nich przystosowana jest do innych warunków. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy koń będzie ich potrzebował. Od czego to zależy? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.
Jakie zastosowanie ma derka?
Derka to konieczność dla wielu koni, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym. To właśnie wtedy temperatury sięgają minusowych stopni, a odporność każdego organizmu jest znacząco obniżona. Przyjmuje się jednak, że konie zdrowe, nieogolone oraz żyjące w naturalnych warunkach nie potrzebują dodatkowego okrycia, ponieważ wraz z ewolucją, wykształciły mechanizmy termoizolacyjne. Derka okazuje się więc konieczna w przypadku koni starszych, chorych i ogolonych. Tak samo jak i człowiek, koń może po prostu się przeziębić. Przyczynia się do tego przeciąg w stajni, spocenie po treningu czy jazda w deszczową pogodę.
Derka – jakie rodzaje wyróżniamy?
W zależności od wieku, stanu zdrowia oraz warunków pogodowych, możemy wykorzystywać różne rodzaje derek. Pierwsza z nich to klasyczna derka przeciwdeszczowa. Nie posiada żadnych dodatkowych ogrzewaczy, pełni funkcję typowej plandeki. Skutecznie chroni konia przed wiatrem oraz ulewnym deszczem. Poza nią, możemy znaleźć również derkę treningową, stajenną, zimową, przeciw owadom, padokową oraz pod siodło. Każda z nich pełni funkcję ściśle związaną ze swoją nazwą. Wszystkie z nich możemy znaleźć na stronie https://konik.com.pl/. Konie to niezwykle wytrzymałe zwierzęta, jednak jak każdy czasami potrzebują dodatkowej ochrony. Możemy ją zapewnić inwestując w wysokiej jakości akcesoria, które sprawią, że łatwiej będzie im przetrwać ciężkie warunki pogodowe lub pogorszenie stanu zdrowia. Starsze konie w szczególności docenią dodatkową warstwę ogrzewającą. Warto również pamiętać, że derek należy używać tylko w sytuacjach tego wymagających. Przegrzanie konia może skończyć się zupełnie odwrotnym efektem.