Wiadomości z Mysłowic

Jak oszczędzić we frankach szwajcarskich?

  • Dodano: 2016-12-05 08:45, aktualizacja: 2016-12-05 08:50

Jeszcze kilka lat temu kredyt we frankach szwajcarskich wydawał się atrakcyjnym i korzystnym rozwiązaniem, ze względu na niskie oprocentowanie. Niestety, sytuacja się zmieniła i zadłużenie wielu frankowiczów –mimo spłacania kolejnych rat – wcale nie maleje. W działania mające na celu zminimalizowanie skutków kryzysu angażują się nie tylko społeczności kredytobiorców, ale również rząd, m.in. wprowadzając w 2011 roku ustawę antyspreadową, która umożliwia spłacanie kredytu w walucie, w jakiej został zaciągnięty, bez płacenia marży narzucanej przez bank. W związku z tym warto podpisać aneks o spłacaniu kredytu bezpośrednio we frankach i poszukać oszczędności w tańszej wymianie waluty.

Banki zarabiają na spreadach

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi frank szwajcarski, euro, dolar czy jakakolwiek inna waluta, pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży zawsze jest różnica (kiedy kupujemy franki, płacimy więcej, kiedy je sprzedajemy – zarabiamy mniej). Problem w tym, że w bankach ta różnica jest często dość duża, z powodu wysokiej bankowej prowizji za wymianę. Dlatego kursy są zazwyczaj niezbyt opłacalne dla klientów.

Lepszy kurs w Internecie

Jeżeli zatem chcemy uniknąć bankowych spreadów i nie przepłacać za wymianę waluty, warto sprawdzić ofertę internetowych kantorów. Serwisy, za pośrednictwem których możemy wymieniać walutę online, istnieją w Polsce od kilku lat i dokonują codziennie wystarczająco dużo transakcji walutowych, aby móc zaproponować użytkownikom bardziej sprzyjające kursy walut. Spread jest w takim przypadku minimalny, niekiedy nawet poniżej 1 gr (dla porównania: bankowe spready sięgają kilkudziesięciu groszy).

Jak kupić franki w e-kantorze?

Z internetowej wymiany walut mogą skorzystać posiadacze kont walutowych. Rachunek prowadzony w obcej walucie jest niezbędny, aby ominąć bankowe marże. Aby kupić np. 500 CHF, logujemy się do e-kantoru i wpisujemy żądaną kwotę, która jest następnie przeliczana na złotówki według kursu obowiązującego w danym momencie. Wskazaną sumę w PLN przesyłamy na konto kantoru internetowego,  a po zaksięgowaniu przelewu zatwierdzamy wymianę przesłanej kwoty na franki. Wówczas e-kantor realizuje transakcję i przelewa nam środki (w CHF) na konto walutowe. Chcąc dokonać wymiany jak najmniejszym kosztem, najlepiej śledzić kursy walut na bieżąco – kurs franka w e-kantorze i bankach jest dostępny m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/. W kantorach internetowych znajdziemy również kalkulatory, przy pomocy których możemy obliczyć zysk z pojedynczej wymiany, w porównaniu do takiej samej transakcji w wybranym banku.

Automatyczna spłata

Przeglądając oferty kantorów internetowych, można znaleźć również tzw. planer kredytowy dla frankowiczów. Jest to usługa polegająca na automatycznym spłacaniu rat przez wybrany e-kantor: co miesiąc z naszego konta na konto kantoru internetowego jest przelewana odpowiednia kwota w PLN (na zasadzie stałego zlecenia), która następnie jest wymieniana na franki po korzystnym kursie i wysyłana do banku, w którym spłacamy kredyt. Oszczędność w takim przypadku wynosi zazwyczaj kilkaset złotych w skali roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.