Na targowisku w Mysłowicach przy ul. Sosnowieckiej funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli blisko 14,2 tys. sztuk papierosów oraz 9,5 kg tytoniu do palenia – wyroby nie były oznaczone polskimi znakami akcyzy.
Część papierosów pochodziła z przemytu i była oznaczona banderolami zza wschodniej granicy.
Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli kontrabandę
Nielegalne papierosy i tytoń zostały porzucone pod płotem w zaroślach. Trefne wyroby trafiły już do magazynów śląskiej KAS. Gdyby nielegalne papierosy i tytoń trafiły do obrotu straty Skarbu Państwa tytułem należnych ceł i podatków wyniosłyby ponad 28 tys. złotych.
Warto wiedzieć, że każdy, kto decyduje się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełnia przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Grozi za to kara grzywny lub nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. O wysokości kary decyduje sąd.
W 2021 roku funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli blisko 13,9 mln sztuk nielegalnych papierosów, a także 9,5 ton tytoniu do palenia oraz 7,4 ton suszu tytoniowego.
Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi to straty Skarbu Państwa i nieuczciwa konkurencja wobec legalnie działających przedsiębiorców. Oszustwa podatkowe są przestępstwem, którego konsekwencje ponoszą wszyscy. W ich następstwie zmniejsza się pula środków przeznaczonych na państwową służbę zdrowia, edukację, kulturę i wiele innych usług. Krajowa Administracja Skarbowa z pełną determinacją ściga oszustów podatkowych. Dla zwiększenia skuteczności działań w zwalczaniu szarej strefy oraz oszustw podatkowych mundurowi wykorzystują również informacje dostarczone przez obywateli.