Wiadomości z Mysłowic

Koszty OC przewoźnika

  • Dodano: 2021-05-27 11:15, aktualizacja: 2021-08-09 11:37

Ubezpieczenie stanowi ważną część codziennego funkcjonowania. O ile w życiu prywatnym, nie da się uchronić przed każdą sytuacją, o tyle problemy w firmie stanowią część jej funkcjonowania i nieraz są łatwe do przewidzenia. Oczywiście ma to miejsce w przypadku niektórych branż. Najczęściej możliwość osiągania wysokich zysków jest ściśle powiązana z występującym ryzykiem. Podobnie wygląda przykład prowadzenia firmy przewozowej. W tej sytuacji pojawia się odpowiedzialność za przewożone towary. Jednocześnie w trasie często może dochodzić do niebezpieczeństw choćby w związku z problemami dotrzymania terminowości, uszkodzenia towarów, a nawet kradzieżami bądź pożarami. Na szczęście można się ubezpieczyć przed dużą częścią problemów przez zakupienie OCP, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Jakie są koszty tej usługi?

Podstawowe informacje o OCP

OCP stanowi dla firmy przewozowej podstawę adekwatną do OC dla kierowcy. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika nie jest jednak obowiązkowe. Pomimo tego trudno wyobrazić sobie poważną firmę bez tej formy ochrony. Jej zakres może znacząco się różnic, a to z kolei prowadzi do rozbieżności kosztów. Zawsze powinno się dobierać formę ochrony adekwatną do wielkości danego przedsiębiorstwa oraz samej formy jego działalności. Ta kwestia będzie wyglądać inaczej w przypadku transportu krajowego, a inaczej dla międzynarodowego. Inne będą koszty w zależności od floty pojazdów danej firmy, a nawet w zależności od wypadków, do których dochodziło w przeszłości. Konieczne jest poszukiwanie optymalnego rozwiązania, co nie zmienia faktu, że rezygnacja z tej usługi może przyczynić się do katastrofy finansowej przedsiębiorstwa.

Indywidualna ocena kosztów

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że koszty OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ naliczane są indywidualnie na podstawie szeregu czynników. Co do nich należy zostanie przedstawione w dalszej części artykułu. Z punktu widzenia właścicieli firmy przewozowej najskuteczniejszą metodą jest skonsultowanie się z konkretnymi ubezpieczycielami. Jest to najpewniejsza droga do uzyskania rzetelnych informacji. Ponadto można skorzystać z wielu dostępnych wyszukiwarek, które pozwolą dostosować ofertę do naszych potrzeb i przedstawić przykładowe koszty. Umowa najczęściej zawierana jest na rok, a więc po tym czasie będzie można dokonać korekt dostępnych usług.

Od czego zależą koszty OCP?

Wcześniej przedstawiono, że koszty zależą od indywidualnego przypadku. Jak jednak dochodzi do samego naliczenia konkretnych kwot? Aby zrozumieć trudność wyceny, należy uwzględnić mnogość czynników, które mogą się pojawić. W ogólności dotyczy to zakresu terytorialnego (przewozy krajowe bądź międzynarodowe), dostępnych pojazdów konkretnego przedsiębiorstwa (liczba samochodów oraz ich rodzaj), historia działalności danej firmy (w szczególności jak długo funkcjonuje na rynku), historia wobec ubezpieczycieli, ilość oraz zakres klauzul, wartość kwoty gwarancyjnej czy rodzaj przewożonych towarów.

Oczywiste kwestie dotyczące kosztów

Kilka kwestii jest oczywistych i nie stanowią problemu, jeśli chodzi o zrozumienie. Jeśli OCP będzie dotyczyć przewozów międzynarodowych, musi to być droższe niż w przypadku transportu krajowego. Im więcej pojazdów występuje w danym przedsiębiorstwie, tym więcej (zazwyczaj) odbywa się samych przewozów i tym samym istnieje większe ryzyko pojawienia się szkód. Wiele wypadków w przeszłości może sugerować, że będzie do nich dochodziło również w przyszłości.

Bardziej rozbudowane czynniki kosztów OCP

Koszty OCP przewoźnika https://www.stoicus.pl/formalne-aspekty-ocp/ nie są jednak tak oczywiste i w rzeczywistości mogą występować w dziesiątkach różnych wariantów. Przede wszystkim nie ma jednej słusznej umowy OCP. Oczywiście istnieją pewne prawne ograniczenia, ale sam zakres i stosunek do ceny może być mocno zróżnicowany. Weźmy na tapet temat samych klauzul. W niektórych przypadkach OCP będzie dotyczyło tylko kradzieży lub pożarów. Zwykle będzie również częściowo dotyczyło przewożonych towarów. Można również zabezpieczyć się przed błędami podwykonawców, a ten temat również można rozbić na podkategorie. Ponadto powinno się uwzględnić również okoliczności. Przykładowo czasem kwestia kradzieży będzie rozpatrywana tylko, jeśli będzie ona miała miejsce na oświetlonym parkingu otwartej stacji benzynowej. Nie zawsze można uzyskać taką sytuację i tym samym traci się możliwość skorzystania z odszkodowania. To z kolei prowadzi wprost do wniosku na temat kosztów OCP.

Koszty w stosunku do zakresu

Koszty OCP należy rozpatrywać w stosunku do zakresu, który obejmowany jest przez daną usługę. Podstawowym czynnikiem jest to, że firma przewozowa powinna być zabezpieczona przez wykupienie takiego ubezpieczenia. Jego zakres powinien być dostosowany do zakresu pracy danego przewoźnika. Kwestia kosztów nie powinna być rozpatrywana w oderwaniu do klauzul i ewentualnych kruczków. Najważniejsze jest zrozumienie własnej działalności i przewidywanie ryzyka. Ponadto konieczne jest zaznajomienie się z każdym punktem umowy. Warto dodać, że ubezpieczenie OCP automatycznie prowadzi do zwiększenia wiarygodności danej firmy wobec innych podmiotów. Samo jej posiadanie jest jednym czynnikiem. Drugim jest zakres, który jest obejmowany przez ubezpieczenie. OCP nie jest ubezpieczeniem, które leży i czeka na ewentualny wypadek. Przeciwnie, często jest przekazywane do innych podmiotów i może być czynnikiem wyboru danej firmy jako elementu łańcucha dostaw towarów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.