Wiadomości z Mysłowic

Miasto w czołówce miast testujących technologie przyszłości

  • Dodano: 2018-08-28 11:45

Mysłowice obok Gliwic, Tarnowa i Warszawy zostały wybrane do wdrożenia pilotażowego projektu technologii LTE-M pozwalającej na realizację strategii Smarter City w mieście.

W ślad za bardzo szybko rosnącym popytem na usługi kryjące się pod hasłem IoT (internet rzeczy) musi podążać infrastruktura informatyczna umożliwiając realizację tych usług. W Mieście Przyszłości, gdzie przy pomocy nowoczesnych technologii informatycznych każdy element tkanki miejskiej (czujniki, liczniki, kamery, pojazdy, budynki, mieszkańcy, biznes, turyści itd.) „produkuje” dane, musi być dostępna technologia pozwalająca na transmisję i gromadzenie tych danych aby „odkryć” znajdującą się w nich wiedzę.

Tradycyjne technologie oparte o przesył danych po sieciach kablowych (miedzianych lub światłowodowych) wymagają bardzo dużych nakładów finansowych w dość długim okresie czasu. Czas to pieniądz, a straconego czasu nie da się kupić za żadne pieniądze. Realizowany w naszym mieście przez firmę Orange, pilotażowy projekt nowoczesnych technologii transmisji danych, oparty o sieci 4G ma udowodnić, że czas może nie jest do kupienia, ale możliwy jest skok w czasie do momentu gdzie przy pomocy fal radiowych możliwe będzie podłączenie nawet do miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy, przy wykorzystaniu dotychczasowych stacji bazowych.

Dodatkowa zaletą tego rozwiązania jest mały pobór energii urządzeń końcowych oraz duża moc sygnału umożliwiająca odczyt nawet z piwnic i studzienek kablowych. Do pilotażu zostaną zaproszone firmy z rynku MSP realizujące projekty wykorzystujące technologie IoT w ramach inicjatywy Orange FAB Poland ( https://orangefab.pl/ ).

Jak to wpłynie na życie naszych mieszkańców ?

Urządzenia z rodziny IoT mają zastosowanie np.:

  • w telemedycynie i teleopiece poprawiając komfort życia ludzi chorych i niepełnosprawnych,
  • w systemach videomonitoringu i bezpieczeństwa fizycznego pracując bezprzewodowo,
  • w systemach zdalnej i mobilnej sprzedaży ułatwiając realizacje transakcji handlowych,
  • w systemach transportowych przyczyniając się do poprawy jakości transportu za równo publicznego jak i indywidualnego, poprzez sterowanie ruchem, zarządzanie parkingami itp,
  • w rozwiązaniach „inteligentnych budynków” publicznych i prywatnych przyczyniając się do obniżenia poziomu zużycia energii, mediów, ograniczenia emisji CO2,
  • w systemach inteligentnego oświetlenia miejskiego,
  • w systemach monitoringu parametrów środowiska (smog, niska emisja, zagrożenia chemiczne itp.),
  • w zarządzaniu kryzysowym poprzez monitorowanie ilości mieszkańców w zagrożonym rejonie,
  • w systemach przeciwpowodziowych monitorujących stan rzeki,
  • w systemach pomiarowych wodociągów i kanalizacji, automatyzując odczytu liczników i zarządzając gospodarką remontową,
  • w systemach gospodarki komunalnej monitorując stan napełnienia pojemników na odpady, optymalizując trasy wywozu odpadów,
  • w sporcie i rekreacji umożliwiając monitorowanie parametrów życiowych mieszkańców aktywnie korzystających z urządzeń „wearables” (inteligentne zegarki, sprzęt sportowy, pulsometry itp.).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również