Wiadomości z Mysłowic

Montaż baterii stojącej

  • Dodano: 2016-06-17 15:45, aktualizacja: 2016-06-17 18:55

Wykonując prace wykończeniowe lub remontowe w domu, liczysz się z optymalizowaniem ich kosztów. Polega to między innymi na wyszukiwaniu produktów w atrakcyjnej cenie, jak również ich samodzielnym montowaniu, co daje pewne oszczędności, ponieważ nie zawsze musisz wzywać fachowca.

Popularne baterie łazienkowe

Zwykle prace rozpoczyna się od wykonania elementów wodno - kanalizacyjnych w kuchni i łazience. Sklepy oferują obecnie ogromny wybór baterii łazienkowych. Często stawiamy na model, który jest estetyczny i będzie się dobrze komponować z pozostałym wystrojem. Warto jednak pamiętać, że element ten musi być przede wszystkim funkcjonalny. Najczęściej stawia się na baterie jednootworowe, zwane także stojącymi. Montuje się ją w otworze umywalki lub w blacie. Z pozostałą częścią instalacji wodnej łączysz ją przy pomocy miedzianych rurek - jest to łączenie sztywne, lub elastycznych wężyków. Druga metoda jest bardziej popularna, ponieważ jest prostsza. Jednak to ta pierwsza jest godna polecenia, ponieważ gwarantuje dłuższą żywotność połączenia. Rurki, wykonane z miedzi są o wiele bardziej odporne na wszelkie zmiany ciśnienia w instalacji.

Mocowanie baterii

Wybraną baterię stojącą umieść w otworze umywalki. Elementy te mają zwykle średnice w granicach 28–35 mm. Od jej spodu będą wystawać śruby, na które należy nałożyć metalową podkładkę oraz nakrętki mocujące. Zanim je dokręcisz, musisz ustawić baterię idealnie prostopadle do krawędzi umywalki. Jeśli montujesz baterię jednootworową, w dolnej części armatury istnieje specjalne wejście, do którego należy wkręcić przewody, doprowadzające wodę, tak zwane przyłącza elastyczne, jak również wkręt mocujący. Wężyki wsuwasz do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładasz gumową podkładkę, którą należy zabezpieczyć dodatkową, wykonaną z metalu. Niektóre modele baterii posiadają dodatkowo podkładkę chromowaną, która jest pomiędzy otworem w umywalce i baterią. O niej również należy pamiętać. Ten element podnosi estetykę całości i maskuje nam otwór w umywalce.

Ostatnie poprawki po montażu

Jeśli chcesz mieć zapewnione trwałe przykręcenie baterii, nie zapomnij o specjalnej tulejkowej nakrętce. Ma ona wiele funkcji, ale jedną z nich jest eliminacja ewentualnych przecieków wody. Podłącz również elastyczne przewody do instalacji wodociągowej. Zanim zaczniesz korzystać z gotowej baterii, sprawdź szczelność montażu puszczając po prostu strumień wody. Jeśli chcesz, aby całość działała sprawnie jak najdłużej, warto pamiętać także o tym, aby nie dopuścić do powstawania szczelin. Gumowe uszczelki, które występują na połączeniu z instalacją wodną z czasem się zużywają, zwłaszcza w kontakcie z ciepłą i gorącą wodą. Ich oznaki nieszczelności widać w momencie, kiedy pojawia się na nich osad z kamienia.

Bateria stojąca, właściwie zamontowana, będzie działała sprawnie tak samo, jak po podłączeniu jej przez fachowca. Jednak osoby nieobeznane z majsterkowaniem powinny skorzystać z usług specjalisty,  np. z firmy Hydropomoc.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.