Wiadomości z Mysłowic

Mysłowice rozszerzają II edycję programu walki z otyłością

  • Dodano: 2018-04-24 07:45, aktualizacja: 2018-04-23 11:09

Urząd Miasta Mysłowice wygrał konkurs Ministerstwa Zdrowia na dofinansowanie zadania, które ma na celu stworzenie kolejnych dwóch grup wsparcia dla osób z otyłością, tym razem w wieku od 18 do 35 lat.

Program będzie oferował m.in. konsultacje z dietetykiem, lekarzem, trenerem, jak również szeroki wachlarz zajęć ruchowych oraz badań. Kwota dotacji to ponad 72 tys. zł. Przypomnijmy, że z początkiem kwietnia br. zakończyła się rekrutacja do pierwszej grupy, dla osób w wieku od 30 do 60 lat, finansowanej z budżetu miasta.

Otyłość jest najczęściej występującą współczesną chorobą cywilizacyjną. Do głównych przyczyn otyłości należą złe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna. Jest ona czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak: choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe, a w konsekwencji stanowi pośrednią przyczynę przedwczesnej niepełnosprawności oraz śmierci.

Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych wśród uczestników projektu, zwiększenie ich aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków przepływu i wymiany informacji oraz doświadczeń związanych z problemami i trudnościami, z którymi na co dzień spotykają się ludzie otyli. W projekcie weźmie udział 32 osób i zakłada on stworzenie dwóch grup wsparcia dla osób z potwierdzoną otyłością.

Realizacja programu rozpocznie się od indywidualnych konsultacji dietetycznych, z których każda obejmie przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, ułożenie ogólnego indywidualnego planu żywieniowego, ułożenie diety na minimum 10 dni oraz wykonanie analizy składu ciała.

W ramach planowanych działań przewiduje się przeprowadzenie spotkań grup wsparcia, podczas których uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wątpliwościami, sukcesami i porażkami. Tematami spotkań będą między innymi: jak walczyć z otyłością, normy żywienia, zasady prawidłowego żywienia, substancje i środki dodawane do żywności, zasady czytania etykiet na produktach spożywczych oraz choroby żywieniowozależne.

Program przewiduje również grupowe spotkania z wykwalifikowanym trenerem, które będą miały charakter teoretyczno-praktyczny (jak dobierać ćwiczenia, jak ćwiczyć żeby schudnąć). Ponadto planuje się organizację warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy będą mogli we własnym gronie omówić swoje kulinarne doświadczenia i problemy związane ze zdrowym gotowaniem.

Każdy uczestnik otrzyma karnet do klubu fitness. W ramach treningów interpersonalnych przewiduje się stworzenie indywidualnego planu treningowego dla każdego uczestnika. Ponadto program przewiduje przeprowadzenie dla każdej osoby komplet badań m.in. glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, hormonów tarczycy, poziomu sodu, potasu, żelaza czy magnezu.

Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany jest do wszystkich mieszkańców Mysłowic w wieku od 18 do 35 lat, którzy mają potwierdzoną otyłość bez względu na płeć i status społeczny. Jak powszechnie wiadomo dla osób odchudzających się niezwykle ważne jest wsparcie ze strony bliskich albo innych ludzi borykających się z podobnym problemem.

Mysłowice rozszerzają II edycję programu walki z otyłością

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również