Wiadomości z Mysłowic

Nadeszła jesień, a wraz z nią trudniejsze warunki drogowe

  • Dodano: 2022-10-04 06:00, aktualizacja: 2022-10-03 21:18

Z uwagi, iż zawitała do nas już jesień w najbliższych dniach czeka nas przedsmak tego, jak niekorzystne i trudne mogą być warunki drogowe, kiedy letnia aura ustępuje miejsca deszczowym chmurom. Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. W tym czasie warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze.

Bezpieczeństwo na drogach - zadbajmy o nie wspólnie szczególnie jesienią

Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują duże ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Zwiększoną czujność zachować należy w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych — jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy szczególnie pamiętać o właściwym stanie technicznym samochodów, dobrych oponach, oświetleniu (prawidłowość ustawienia świateł mijania i drogowych).

Zauważalnym problemem jest również poruszanie się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, opady deszczu - nawet te słabe). Zamiast często używanego przełączenia „auto”, kierujący powinien ręcznie włączyć światła mijania. Policjanci nie będą brać pod uwagę tłumaczenia, że światła powinny się same zmienić. Pamiętajmy, że to my jako kierowcy odpowiadamy za prawidłowe zgodne z przepisami oświetlenie naszego samochodu.

Okres jesienny charakteryzuje się także koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również