Projekty na rewitalizację dolnej części Parku Zamkowego oraz na kompleksowe zagospodarowanie terenu Promenady dofinansowane są ze środków unijnych i muszą być realizowane zgodnie z planem, który zatwierdzony został na etapie analizy wniosku, a jest to proces wieloetapowy i czasochłonny.
Obecnie obydwa zadania są na ukończeniu etapu projektowania i jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na wykonawstwo. Rozpoczęcia inwestycji możemy spodziewać się w przyszłym roku. Jest to możliwe dzięki otrzymanemu w 2017 roku dofinansowaniu, które wynosi kolejno 8 i 6 mln zł.
Jak zmienią się Park Zamkowy i Promenada? Projektowane zmiany można zobaczyć na stronie internetowej: www.rekreacja-myslowice.pl
Prace w Parku Zamkowym rozpoczną się od uporządkowania zieleni, wycięte zostaną stare drzewa i krzewy, a w ich miejsce nasadzona zostanie nowa zieleń. W ramach inwestycji powstanie także ogród sensoryczny dla najmłodszych oraz plac centralny, na którym odbywać będą się imprezy kulturalne. Ponadto projekt zakłada budowę placów zabaw dla dzieci i boiska oraz ścieżek rowerowych. Ważnym elementem zadania jest budowa nowego oświetlenia, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie. Koncepcja przewiduje również zagospodarowanie Placu Mieroszewskich, Placu Matejki oraz Skweru Starokościelnego i połączenie ich z całością Parku Zamkowego w harmonijny system zieleni miejskiej.
Zgodnie z projektem na Promenadzie powstaną m.in.: plac zabaw, ogród kwiatowy, górka saneczkowa na istniejących skarpach, łąka rekreacyjna, wybieg dla psów, miejsca do grillowania ze stołem i ławami oraz grillem parkowym. Przewiduje się zagospodarowanie terenu do gry w boule, badmintona, kręgle. Projekt zakłada również odnowienie nawierzchni przy źródełku, zamontowanie stojaków na rowery czy ławek. Ważnym elementem będzie budowa nowego układu ścieżek, ciągu pieszo-rowerowego połączonego z planowaną ścieżką rowerową wzdłuż Czarnej Przemszy. Całość zadania dopełni budowa nowego oświetlenia terenu. Ponadto utworzone zostaną stawy retencyjno-filtracyjne ze ścieżką edukacyjną prezentującą na tablicach rozwiązania gromadzenia i biologicznego oczyszczania wody opadowej na przykładzie proponowanych stawów.