Wiadomości z Mysłowic

Obchody Tragedii Górnośląskiej na mysłowickiej Promenadzie

  • Dodano: 2018-01-29 10:00, aktualizacja: 2018-03-18 12:33

27 stycznia z inicjatywy stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna na mysłowickiej Promenadzie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary funkcjonującego tam w latach 1945-46 komunistycznego obozu pracy.

14 stycznia 2011 roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął rezolucję, zgodnie z którą w ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. W uchwale napisano: „Sejmik Województwa Śląskiego składa hołd tysiącom niewinnych i bezbronnych mieszkańców Górnego Śląska, którzy od stycznia 1945 roku stali się ofiarami masowych zbrodni Armii Czerwonej i komunistycznego aparatu bezpieczeństwa: zamordowanym, deportowanym do ZSRR, osadzonym w więzieniach i obozach.” Pamiętajmy zatem, że Tragedia Górnośląska to nie tylko deportacje i wywózki do ZSRR, bo w ostatnich latach próbuje się tylko do tego sprowadzić dramatyczne wydarzenia 1945 roku.

W sobotnich uroczystościach na Promenadzie uczestniczyły: władze Mysłowic na czele prezydentem – Edwardem Lasokiem, wiceprezydentem – Grzegorzem Brzoską i przewodniczącym Rady Miasta – Grzegorz Łukaszkiem, radnymi – Teresą Białuchą i Tomaszem Wroną. Wojewódzkie władze samorządowe reprezentował dr inż. – Henryk Mercik – członek Zarządu Województwa Śląskiego, wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska. Na mysłowickie obchody przybyła również poseł na Sejm RP – Monika Rosa (Nowoczesna). Nie zabrakło przedstawicieli regionalnych i lokalnych organizacji. Bernard Gaida – przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce – przyjechał do Mysłowic aż z Opola. Władze Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego reprezentował: przewodniczący – Martin Lippa i wiceprzewodniczący – Eugeniusz Nagel. Kwiaty złożyła również dr Łucja Staniczek – wiceprezes Związku Górnośląskiego, prezes Bractwa Oświatowego. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kilku mysłowickich organizacji:  Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii, Mysłowickiego Stowarzyszenia Ślązaków, Mysłowickiego Towarzystwo Historycznego im. Jacoba Lustiga, Związku Górnośląskiego z Brzezinki i mysłowickiego Koła Ruchu Autonomii Śląska. Dwie ostatnie wystawiły rownież poczty sztandarowe.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy ks. dziekana Dekanatu Mysłowickiego – ks. Rafała Ryszki oraz ks. wikariusza  - Roberta Augustyna z mysłowickiej parafii ewangelicko – augsburskiej pw. Apostołów Piotra i Pawła. „- Tragedia Górnośląska to nie tylko wydarzenie, ale to przede wszystkim ofiary i ich rodziny“ – powiedział ks. dziekan Rafał Ryszka. „- We wspólnej modlitwie przywołujemy wszystkie te ofiary, wszystkich wywiezionych z naszej Śląskiej Ojcowizny do katorżniczej pracy na terenie Związku Radzieckiego, wszystkich tych, którzy w tym obozie zginęli. Modlimy się za ich rodziny – niech dobry Bóg przyjmie ofiarę ich bólu, osamotnienia, ciężkiego losu. Prosimy za kolejne pokolenia, by przechowując pamięć, ból, poczucie niesprawiedliwości budowały pokój. (…) W modlitwie zgromadzeni prosili również  o dar mądrości dla rządzących, by wyciągnęli właściwe wnioski z historii i nie dopuścili do wojen, prześladowań i terroru.(...)

Po przemówieniach delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Mirella DĄBEK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również