Wiadomości z Mysłowic

Pieluchomajtki dla dorosłych z refundacją NFZ

  • Dodano: 2018-02-26 11:00

Pieluchomajtki to jeden z tych artykułów higienicznych, które w wymierny sposób podnoszą komfort codziennej pielęgnacji i opieki nad osobami cierpiącymi na nietrzymanie moczu oraz obłożnie chorymi. W wielu przypadkach, osoby regularnie korzystające z pieluchomajtek lub podkładów higienicznych mogą skorzystać z refundacji, która pozwala znacząco ograniczyć koszty zakupu tych artykułów higienicznych. Dowiedz się, kto może uzyskać refundację na pieluchomajtki, jak spełnić niezbędne formalności oraz jak właściwie wybrać ich rozmiar.

Komu przysługuje refundacja na pieluchomajtki?

Dostępne na rynku pieluchomajtki dla dorosłych stanowią szansę dla osób, które nie są w stanie samodzielnie kontrolować oddawania moczu lub ich sprawność ruchowa jest na tyle ograniczona, że nie pozwala im w tradycyjny sposób korzystać z toalety. Refundacja pieluchomajtek należy się m.in. osobom zmagającym się z chorobą nowotworową, której konsekwencją są np. wrzody lub krwiaki w okolicach krocza, pacjenci po udarach, wylewach oraz innych schorzeniach o podłożu neurologicznym, którzy cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca, a także wszystkim tym, u których problemy z nietrzymaniem moczu mają podłoże inne niż neurologiczne. Z dofinansowania na pieluchomajtki mogą skorzystać także chorzy na choroby popromienne. Z kolei osobom, cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu, taka refundacja nie przysługuje. Jeśli nie mamy pewności, czy dany rodzaj choroby kwalifikuje się do objęcia świadczeniem refundacyjnym, udajmy się do lekarza rodzinnego, który udzieli nam wyczerpującej informacji.

Jak starać się o dofinansowanie?

Podstawą do refundacji pieluchomajtek jest zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, wypisywane przez lekarza-specjalistę. W zależności od prowadzonej terapii może to być onkolog, neurolog, urolog czy inny lekarz, leczący pacjenta kwalifikującego się na refundację. Ważne, by specjalista miał podpisaną umowę z NFZ. Zlecenie należy dostarczyć (osobiście lub pocztą) do stosownego dla miejsca zamieszkania osoby chorej, oddziału NFZ. W odpowiedzi otrzymamy kartę zaopatrzeniową, ważną 12 miesięcy. Należy mieć ją przy sobie podczas każdych zakupów pieluchomajtek. Warto wiedzieć, że refundacja ograniczona jest limitem – dofinansowanie obejmuje maksymalnie 60 sztuk pieluchomajtek dla danej osoby miesięcznie.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Wybór odpowiedniego rozmiaru pieluchomajtek zależy przede wszystkim od wagi oraz obwodu pasa pacjenta. Wybierając pieluchomajtki danej firmy, należy opierać się na przedstawianej przez niego tabeli rozmiarów, co pozwoli nam dopasować produkt tak, by jego użytkowanie było maksymalnie komfortowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.