Wiadomości z Mysłowic

Podsumowanie akcji "NURD" oraz "Bezpieczny Pieszy"

  • Dodano: 2023-02-27 06:30, aktualizacja: 2023-02-26 23:15

W dniach 17 i 21 lutego mysłowicka drogówka prowadziła działania, kolejno pn. "NURD" oraz „Bezpieczny Pieszy". Celem akcji była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi, a także ugruntowanie ich świadomości w zakresie zagrożeń na drodze.

Ogólnopolska akcja "NURD" prowadzona była na mysłowickich drogach 17 lutego, natomiast wojewódzkie działania "Bezpieczny Pieszy" realizowano 21 lutego. Celem działań była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi, a także ugruntowanie ich świadomości w zakresie zagrożeń na drodze. W ramach akcji mundurowi obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne.

Podczas akcji "NURD" mysłowiccy mundurowi ujawnili w sumie 57 wykroczeń popełnionych przez kierujących względem niechronionych uczestników ruchu drogowego i 7 popełnionych przez pieszych. Najczęstszym wykroczeniem było przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

W trakcie działań "Bezpieczny Pieszy" policjanci ujawnili w sumie 48 wykroczeń popełnionych przez kierujących, najczęściej popełnianym wykroczeniem ponownie była nadmierna prędkość w rejonie przejść dla pieszych.

Policjanci w reakcji na popełnione wykroczenia pouczali uczestników ruchu, nakładali na nich mandaty karne oraz sporządzali dokumentację, aby o ich winie zdecydował sąd.

Zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 01.01.2022 r.:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również