Wiadomości z Mysłowic

Potrącenie 12-letniego rowerzysty w Kosztowach

  • Dodano: 2021-09-22 07:00, aktualizacja: 2021-09-21 22:39

Do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem 12-letniego rowerzysty i autobusu doszło wczoraj przed godziną 8 na ul. Kosztowskiej.

Wczoraj, około godziny 7.35, przy przejściu dla pieszych na ulicy Kosztowskiej doszło do groźnego zdarzenia z udziałem 12-letniego rowerzysty. Z ustaleń policjantów wynika, że 12-letni chłopiec zjechał z chodnika wprost pod nadjeżdżający autobus. Dziecko zostało przebadane, na szczęście okazało się, że nie odniosło obrażeń. Kierowca autobusu był trzeźwy. Stróże prawa apelują o rozwagę na drodze i większą kontrolę nad tym, co robią nasze dzieci.

Policjanci przypominają zasady poruszania się na rowerach:

  • dziecko do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • dziecko w wieku 7-10 lat może kierować rowerem, pod warunkiem, że znajduje się pod opieką osoby dorosłej lub porusza się tylko po chodniku. W tym przypadku traktowane jest jako osoba piesza (art. 2. pkt 18 ustawy PRD).
  • dziecko, które skończyło 10 lat może samodzielnie prowadzić rower po drodze publicznej, pod warunkiem posiadania karty rowerowej, która obowiązuje do 18. roku życia. Rowerzyści, którzy ukończyli 18 lat nie potrzebują dokumentu uprawniającego do jazdy po drogach publicznych, ale powinni znać przepisy ruchu drogowego i pamiętać o ich przestrzeganiu.

Ponadto rowerzysta jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.