Wiadomości z Mysłowic

Pożyczka pozabankowa - co to jest?

  • Dodano: 2021-07-28 08:45, aktualizacja: 2021-07-30 10:49

Czy pieniądze można pożyczyć tylko w banku? Okazuje się, że nie. Istnieją także firmy pozabankowe, które również oferują takie produkty finansowe. Sam proces jest równie bezpieczny jak w banku, ale pieniądze możesz uzyskać szybciej i bez zbędnych formalności. Sprawdź, czym jest pożyczka pozabankowa, czym różni się od kredytu i jakie stwierdzenia na jej temat nie mają nic wspólnego z prawdą.

Rynek pożyczek pozabankowych rozwija się naprawdę prężnie, a Polacy już od kilkunastu lat korzystają z tych produktów. Kiedyś rzeczywiście pożyczanie pieniędzy wiązało się z wysokimi kosztami i niejasnymi procedurami. Teraz jednak maksymalne koszty są zawarte w Ustawie o kredycie konsumenckim i pożyczkodawcy nie mogą ich przekraczać. Z kolei proces jest w pełni bezpieczny i wygodny, bo odbywa się w 100% online. Wniosek możesz więc wypełnić kiedykolwiek chcesz i gdziekolwiek jesteś. Wystarczy mieć tylko urządzenie z dostępem do internetu.

Pożyczka pozabankowa – czym jest?

Pożyczka pozabankowa to odpowiedni produkt, jeżeli brakuje Ci pieniędzy na remont, naprawę sprzętu, sfinansowanie leczenia, rodzinny wyjazd wakacyjny czy na kolonie dla dzieci. Wybierasz odpowiednią firmę, wniosek składasz przez internet, Twoja aplikacja jest weryfikowana, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji pieniądze są przelewane na Twoje konto – szybko i bez zbędnych formalności.

Aby uzyskać pożyczkę pozabankową, nie trzeba w danej instytucji zakładać konta osobistego, czego czasami wymagają banki. Jeżeli tylko masz regularne dochody, aby terminowo spłacać zobowiązanie i w przeszłości nie spóźniałeś się z płaceniem rat, to prawdopodobnie otrzymasz decyzję pozytywną. Ważne jest, że pożyczkodawcy nie wymagają od Ciebie deklaracji, na co wydasz środki. Możesz przeznaczyć je na dowolny cel i nie musisz z niczego się tłumaczyć.

Pożyczki pozabankowe to również dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dyskretnie uzyskać pieniądze. Firmy z tego sektora nie wymagają bowiem zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach od pracodawcy ani zgody męża lub żony wnioskodawcy.

Wniosek o pożyczkę możesz złożyć o dowolnej porze, w każdy dzień tygodnia. Wszystko załatwisz z poziomu swojego komputera lub telefonu, wyposażonego w dostęp do internetu.

Kto może wziąć pożyczkę pozabankową?

Pożyczkę pozabankową łatwiej jest uzyskać niż kredyt w banku. Firmy pozabankowe akceptują więcej źródeł dochodu (nie tylko umowę o pracę, ale też rentę czy umowę zlecenie), a dodatkowo częściej przymykają oko na nieperfekcyjną historię kredytową. Kiedy masz opóźnienia zarejestrowane w bazach kredytowych, to trudno jest uzyskać pozytywną decyzję w banku. Łatwiej o to w firmie pozabankowej, lecz pamiętaj, że opóźnienia muszą być na tyle niewielkie, abyś nie wylądował w rejestrze dłużników. W takiej sytuacji również szansa na uzyskanie pożyczek pozabankowych jest naprawdę nikła.

Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić? Ważny jest wiek. Każdy pożyczkodawca ustala minimalne i maksymalne granice wieku, od i do których można złożyć wniosek o pożyczkę. Dodatkowo trzeba mieszkać i być zameldowanym na terenie Polski oraz mieć stabilne dochody o takiej wysokości, aby bez problemu można było spłacać pożyczkę pozabankową.

Istotna jest także historia kredytowa. Drobne opóźnienia mogą zostać zaakceptowane, ale pożądane jest terminowe płacenie rat w przeszłości. Pamiętaj, że im więcej masz na swoim koncie zobowiązań spłaconych bez opóźnień, tym większa szansa na uzyskanie pożyczki.

Czym pożyczka pozabankowa różni się od kredytu w banku?

Jeśli chodzi o samą konstrukcję produktu, to pożyczka pozabankowa jest bardzo podobna do bankowego kredytu. Trzeba złożyć wniosek, wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i po uzyskaniu pozytywnej decyzji pieniądze są przelewane na Twoje konto.

Jest jednak sporo różnic. Banki pożyczają o wiele wyższe kwoty (nawet kilkaset tysięcy złotych), zaś pożyczki pozabankowe można wziąć na maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych. Okres spłaty w banku jest dłuższy, bo przy kredycie gotówkowym może wynosić nawet 10 lat, natomiast firmy pożyczkowe rozkładają zadłużenie na maksymalnie 3 – 4 lata.

Pożyczki pozabankowe nigdy nie wiążą się z koniecznością wykupienia dodatkowych produktów, tak jak ma to czasami miejsce w banku, który wymaga skorzystania z konta osobistego czy karty kredytowej. Podobnie jak w banku możesz jednak skorzystać z ubezpieczenia, które pomoże Ci spłacać raty wtedy, gdy stracisz pracę czy ulegniesz wypadkowi.

Banki dużo bardziej restrykcyjnie podchodzą także do oceny zdolności kredytowej. Dlatego jeżeli te instytucje notorycznie Ci odmawiają, to warto również złożyć wniosek w sektorze pozabankowym.

Pożyczka pozabankowa – zerwijmy z popularnymi mitami!

Niektórzy boją się, że w firmie pożyczkowej dużo łatwiej niż w banku jest wyłudzić pieniądze na kradzione dane. Nie jest to jednak prawda, bo pożyczkodawcy również przywiązują dużą wagę do weryfikacji potencjalnych klientów. Wymagają załączenia skanu dowodu osobistego oraz wykonania przelewu weryfikacyjnego, aby potwierdzić tożsamość. Odpowiedzialni pożyczkodawcy weryfikują także bazy kredytowe, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Przesadzone są również obawy odnoszące się do tego, że ze stron firm pożyczkowych oszuści mogą łatwo wykraść dane osobowe. Witryny te są odpowiednio zabezpieczone (potwierdza to zielona kłódka przy adresie strony oraz protokół HTTPS), więc ryzyko zaistnienia takiej sytuacji jest naprawdę nikłe.

Czy firmy pożyczkowe mogą zażądać od klienta horrendalnych sum, które prowadzą do spirali zadłużenia? To również jest mit. Koszty są ograniczone w Ustawie o kredycie konsumenckim, więc pożyczkodawcy nie mogą ustalać dowolnych kwot. Warto jednak wcześniej porównać różne oferty, aby znaleźć tę najlepszą propozycję.

Podpisując umowę o pożyczkę pozabankową, trzeba ją dokładnie przeczytać. Są tam wyszczególnione wszystkie opłaty, więc nic Cię nie zaskoczy. Warto jednak przykładać wagę do terminowej spłaty rat, bo za spóźnienia pożyczkodawca naliczy dodatkowe koszty. Jeżeli wiesz, że nie dasz rady oddać pieniędzy w umówionym czasie, to pamiętaj, aby poinformować o tym wcześniej. Ustalenie nowych warunków spłaty sprawi, że łatwiej będzie Ci poradzić sobie z zadłużeniem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.