Wiadomości z Mysłowic

Procedura RPL, czyli co musisz wiedzieć o indywidualnej ścieżce kształcenia

  • Dodano: 2016-07-21 13:45, aktualizacja: 2016-08-30 13:27

Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad powrotem na uczelnię? Możesz pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem zawodowym? Chcesz mieć dyplom, ale nie możesz poświęcić na naukę aż 5 lat? Wszystko wskazuje na to, że idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie coraz popularniejsza w Polsce procedura RPL, nazywana też indywidualną ścieżką kształcenia. Brzmi interesująco? W takim razie koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Procedura RPL – co to właściwie jest?

RPL, czyli Recognition on of Prior Learning, to nic innego, jak uznawanie efektów uczenia się. Procedura ta pozwala potwierdzić zdobytą przez Ciebie poza uczelnią wiedzę oraz umiejętności, co umożliwi skonstruowanie indywidualnej ścieżki kształcenia, skupionej tylko na Twoich potrzebach. RPL powstał przede wszystkim z myślą o osobach, które z jakiegoś powodu zmuszone były do przerwania edukacji akademickiej (choroba, wyjazd za granicę, urlop macierzyński, itp.).  Dzięki temu systemowi, mają teraz możliwość potwierdzenia swoich kompetencji, a także podniesienie i uwiarygodnienie kwalifikacji, które mogą okazać się atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców.

Warunki korzystania z indywidualnej ścieżki kształcenia

Jednak, aby móc skorzystać z procedury RPL, na przykład na uczelni takiej jak http://www.zpsb.pl/studia-ii-stopnia/indywidualna-sciezka-ksztalcenia/, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim koniecznie wykaż, że posiadasz odpowiednią widzę i umiejętności, które zdobyłeś poza systemem formalnym, czyli na różnego rodzaju kursach i szkoleniach, ale także w czasie pracy. Pod uwagę brane są także studia, których nie udało Ci się dokończyć. Jeśli więc wybierasz się na ekonomię, a kilka lat temu udało Ci się zaliczyć jeden semestr na tych studiach i posiadasz potwierdzenie uzyskanych ocen – śmiało możesz składać wniosek o RPL. Jakich dokumentów jeszcze potrzebujesz? Jeśli wybierasz się na studia licencjackie koniecznie zabierz ze sobą świadectwo dojrzałości, ale przede wszystkim zaświadczenie potwierdzające, że przepracowałeś minimum 5 lat. Interesuje Cię drugi stopień? Wystarczy 3-letni staż pracy. Pracowałeś w małej gastronomii, a wybierasz się na zarządzanie? Niestety, ale doświadczenie zawodowe musi być zgodne z programem studiów. Pamiętaj także, że przez RPL możesz zaliczyć maksymalnie 50% programu studiów. Konieczne jest także poinformowanie pracowników szkoły o wyborze takiej ścieżki już podczas procesu rekrutacji – uczelnie potrzebują zazwyczaj około 10-15 dni na potwierdzenie złożonych przez Ciebie dokumentów i przyznanie Ci indywidualnej ścieżki kształcenia.

Jakie są korzyści RPL?

Niewątpliwie największą zaletą procedury RPL jest skrócenie czasu studiowania. Przedstawiając władzom uczelni świadectwa, dyplomy innych ukończonych przez Ciebie kierunków, a także potwierdzenia odbytych kursów i szkoleń, opinie od współpracowników lub pracodawców i potwierdzając zdobyte doświadczenie zawodowe, uczestnictwo w różnych projektach i przedsięwzięciach, możesz skończyć studia dużo wcześniej. I co najciekawsze, zaoszczędzisz, bo nie będziesz musiał uczęszczać na wszystkie przedmioty. A dodatkowy czas możesz poświęcić na dalsze rozwijanie swoich umiejętności i kompetencji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.