Wiadomości z Mysłowic

Program Inwestycyjny w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody

  • Dodano: 2021-01-26 06:30, aktualizacja: 2021-01-25 20:13

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło projekt pn. "Program Inwestycyjny w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi".

Podstawą do opracowania programu są zobowiązania dotyczące pełnego wdrożenia unijnej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (98/83/WE) oraz wejścia w życie nowej Dyrektywy 2020/2184 (przedtem jako (2017/0332 (COD)).

Dyrektywą 98/83/WE ustanowiono ramy prawne ochrony zdrowia ludzkiego przed niepożądanymi skutkami wszelkiego zanieczyszczenia wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez zapewnienie, aby była ona zdrowa i czysta.

Nowa Dyrektywa wprowadza szereg ważnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów unijnych w tym zakresie. Obejmują one przede wszystkim:

  • obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka dostaw wody w całym jej łańcuchu – od punktu poboru do punktu zgodności,
  • zapewnienie powszechnego dostępu do wody,
  • wprowadzenie systemu certyfikacji materiałów i produktów mających kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi,
  • wprowadzenie regulacji odnośnie informowania konsumentów o jakości wody,
  • wprowadzenie przepisów zobowiązujących państwa członkowskie do ograniczenia strat wody w sieciach.

Przygotowanie Programu Inwestycyjnego, wspierającego finansowo i merytorycznie Polskę w zapewnieniu wszystkim mieszkańcom bezpiecznej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wymaga zebrania wielu informacji i ich analizy. Dlatego ważna jest Twoja opinia! W tym celu przygotowano dwa rodzaje ankiet: sondażową i wdrożeniową.

Sprawdź, którą powinieneś wypełnić: https://www.arcadis.com.pl/jakosc-wody-ankieta

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również