Wiadomości z Mysłowic

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej PIT zero dla młodych

  • Dodano: 2019-06-27 13:00

Już od sierpnia nawet 2 mln pracowników i zleceniobiorców do 26. roku życia nie zapłaci PIT, jeśli nie przekroczą limitu przychodów. W tym roku wyniesie on 35 636,67 zł, a od 1 stycznia 2020 r. – 85 528 zł. We wtorek projekt przyjął rząd.

Podatku nie będą płacić osoby zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie. Z nowego prawa skorzystać ma ok. dwóch milionów Polaków.

Warto jednak pamiętać, że ulga w PIT dla młodych nie zwalnia z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS i zdrowotnych do NFZ.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że projekt zerowego PIT do 26. roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej. Dodał, że środki na ten cel pochodzą m.in. z uszczelnienia poboru podatków.

W każdym aspekcie życia publicznego chcemy byście Wy, ludzie młodzi, czuli, że macie perspektywy wejścia w życie zawodowe, realizowania karier gospodarczych. To logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność ludzi młodych, by tu pozostać, by nabierać doświadczenia, by samemu wykuwać rzeczywistość gospodarczą, być kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą. Wierzymy, że pasja, kreatywność, odwaga, wizja da lepszą przyszłość Polsce. Przyszłość Polski jest na waszych barkach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na czym polega ulga?


Ulgą objęte będą przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. W 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.


Co zerowy PIT oznacza w praktyce?


Dla większości osób pracujących w pełnym wymiarze godzin zerowy PIT to w skali roku oszczędność na poziomie jednej pensji. Dlatego rząd mówi o "trzynastej” pensji dla młodych. Przy minimalnej pensji 2250 zł brutto rocznie młodym zostanie w portfelu ok. 1600 zł.

Zależy nam na ludziach młodych, wiemy, że jesteście przyszłością naszej Ojczyzny. Życzymy wam jak najlepszego startu w karierze zawodowej. Wprowadzana ulga w PIT z pewnością przyspieszy też realizację waszych marzeń. Jest to dość duża ulga, de facto tzw. trzynastka. Jak ktoś zarabia pensję minimalną, 2200 zł brutto, to zostanie mu w portfelu ok. 1600 zł. To bardzo rewolucyjna zmiana – podkreślił wiceminister finansów Piotr Nowak.


Kiedy ulga zacznie obowiązywać?


Propozycja Ministerstwa Finansów zakłada, że przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).


Tylko w 2019 r. zmiana będzie kosztować sektor finansów publicznych 950 mln zł (476 mln zł budżet), a w kolejnych latach 2 mld 454 mln zł (1 mld 316 mln zł budżet).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również