Wiadomości z Mysłowic

Sąd nakazał rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

  • Dodano: 2019-08-09 08:30, aktualizacja: 2019-08-09 08:31

Sąd Rejonowy w Gliwicach zdecydował o rozwiązaniu stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Ślaskiego, którego członkowie w maju 2017 roku uczestniczyli w sfilmowanych przez TVN obchodach urodzin Hitlera – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

To uroczyste obchodzenie urodzin Adolfa Hitlera

Rozwiązania stowarzyszenia Duma i Nowoczesność domagała się prokuratura oraz starosta wodzisławski. To właśnie w Wodzisławiu Śląskim mieści się siedziba organizacji, a obchody urodzin Hitlera odbywały się w lesie w pobliżu tego miasta. Sąd uznał, że przedstawiciele stowarzyszenia wiedzieli czego dotyczy to wydarzenie, a głównym organizatorem był szef Dumy i Nowoczesności Mateusz S. a zaproszenia rozesłano do kilkudziesięciu osób, w tym członków stowarzyszenia.

- Charakter tego wydarzenia nie budzi wątpliwości. Jest to uroczyste obchodzenie 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera (...) Na temat tego, czym był faszyzm i kim był Adolf Hitler, nie trzeba przytaczać żadnych opracowań historycznych. Jest to fakt powszechnie znany, wystarczająco udokumentowany i przekazany pokoleniom  – podkreśliła sędzia Barbara Klimaszewska.

Postępowanie w tej sprawie trwało od stycznia tego roku. Członkowie stowarzyszenia w trakcie kolejnych rozpraw przyznawali, że uczestniczyli w obchodach urodzin Hitlera. Zaprzeczali jednak, by organizatorem było stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, a oni mieli propagować ideologię nazistowską. 

Doszło do naruszenie prawa poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej

Sąd miał rozstrzygnąć czy stowarzyszenie złamało prawo, propagując nazizm i gloryfikując Hitlera. Zgodnie z przepisami przesłanki pozwalające na rozwiązanie stowarzyszenia to m.in. rażące i uporczywe naruszanie prawa. W ocenie stowarzyszenia i jego kurator te przesłanki nie zostały spełnione. Innego zdania była prokuratura, w której ocenie doszło do rażącego naruszenia prawa poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej. Decyzja sądu nie jest prawomocna, odwołanie od niej zapowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.