Wiadomości z Mysłowic

Śmieciowy Dywan Daniela... Strażacy uwolnili daniela zaplątanego w stary dywan!

  • Dodano: 2020-10-28 09:15

7,5 mln złotych na utylizację śmieci.

Co roku, od pięciu lat, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wydaje na neutralizację nieczystości porzucanych w lasach półtora miliona złotych.

Od zwykłych reklamówek, poprzez resztki poubojowe, aż po części samochodowe, taki przekrój śmieci znaleźć można w polskich lasach. Co gorsza, śmieci te, nawet jeśli ukryte – przysypane – po latach stanowić mogą zagrożenie dla mieszkańców lasu. Kilka dni temu, w lesie niedaleko Mysłowic, przekonał się mieszkaniec tego miasta, pan Marek, który na spacerze uratował daniela.

Jak sam opowiada:

„Wybrałem się na grzyby i pospacerować po lesie. Podczas wędrówki usłyszałem trzask łamanych gałęzi i tak zauważyłem zwierzę w potrzebie”

Na szczęście Pan Marek doskonale wiedział, że w takiej sytuacji należy wezwać służby, a nie na własną rękę ratować zwierzę. Strażacy z JRG Mysłowice, w porozumieniu z leśnikami z Nadleśnictwa Katowice, uwolnili daniela od materiału który oplatał poroże.

Pan Marek podkreśla, że:

„To był stary sznurkowy dywan, namoknięty, bardzo ciężki, około 9 m kwadratowych. Byłem zdziwiony, że daniel miał tyle siły by się z nim tak energicznie szarpać.”

Strażacy, by uwolnić daniela potrzebowali prawie pół godziny. Delikatnie odcięli dywan zaplątany w poroże i po akcji, daniel może sobie swobodnie hasać po lesie.

Ważne by spotykając ranne bądź uwięzione dzikie zwierzę nie starać się pomagać mu samodzielnie 

Podobnie jak to zrobił Pan Marek, najlepszym wyjściem jest wezwanie odpowiednich służb. Stary sznurkowy dywan, który po latach stał się olbrzymim zagrożeniem dla mieszkańców lasu po wielu latach.

Lasy Państwowe na bieżąco sprzątają tony takich nieczystości. Coraz częściej w łapaniu amatorów śmiecenia w lesie pomagają fotopułapki. Porzucający śmieci w lesie powinni liczyć się z wysokimi karami. Sposobem na to by oprócz owoców runa leśnego nie spotykać śmieci jest...

 Nie śmiecić w lesie! a najlepiej „ZABIERZ 5 z Lasu!

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również