Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. To nie tylko karmienie, zabawa, wizyta u weterynarza czy wyprowadzanie czworonoga na spacer.
Musimy liczyć się także z tym, że usuwanie nieczystości pozostawione przez zwierzę to nasz obowiązek, z którego musimy się wywiązywać. Niestety, ale wciąż wiele osób nie poczuwa się do obowiązku sprzątania nieczystości po swoim psie. Niespodzianki pozostawione na trawnikach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą także zaszkodzić ludziom, jak również innym zwierzakom. Przede wszystkim chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak pierwotniaki czy larwy licznych pasożytów. Najbardziej narażeni na wszelkiego typu choroby odzwierzęce są najmłodsi, gdyż nierzadko mają nawyk wkładania brudnych rąk do buzi. Larwy np. glisty albo tasiemca, mogą poprzez kontakt ze zwierzęcymi odchodami przedostać się do organizmu zdrowego dziecka czy innego zwierzęcia i spowodować chorobę pasożytniczą. Dlatego też należy wyprowadzać pupila w miejscach do tego przeznaczonych, a zaraz po załatwieniu przez niego potrzeby, natychmiast po nim posprzątać. Większość osób zupełnie ignoruje ogólnoprzyjęte zasady oraz nie sprząta po swoim pupilu, co powoduje przykre sytuacje dla innych użytkowników publicznych trawników lub chodników. W Polsce przepisy dotyczące takich sytuacji na są ujednolicone. Każda gmina ma obowiązek ustalenia zasad w tej sprawie na własną rękę. W Mysłowicach tę kwestię reguluje Uchwała nr VII/92/15 Rady Miasta Mysłowice z dnia 26.03.2015 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Mysłowic. Został tam umieszczony konkretny zapis, który nakłada obowiązek sprzątania nieczystości po swoim czworonogu: „ (…) Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy również natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach i terenach zielonych. Obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z pomocy psów przewodników lub psów – opiekunów”. Jakie nieprzyjemności czekają właścicieli czworonogów za niewypełnianie tego obowiązku? Zgłoszenia o niesprzątaniu po zwierzakach przyjmuje Straż Miejska. Rodzaj kary zależy od sytuacji oraz interpretacji mundurowego. Może on sięgnąć po pouczenie lub mandat kary od 50 zł do 500 zł.
Staraliśmy się być wyrozumiali dla mieszkańców, jednakże czas na adaptację do przepisów oraz kreowanie we właścicielach odpowiedzialnego zachowania trzeba zakończyć. – mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Mysłowicach Magdalena Kawka.
W obliczu braku tej odpowiedzialności będzie nieuniknionym nakładanie najwyższych z możliwych kar finansowych. - dodaje.