Wiadomości z Mysłowic

Ubezpieczenie szkolne - przymus czy wybór?

  • Dodano: 2017-10-20 14:00

Rozpoczęcie roku szkolnego mamy już za sobą. W początkowych dniach września rodzice są zobowiązani do zdeklarowania się, czy ubezpieczają dziecko w szkole czy nie. Wśród nich panuje ogólne przekonanie, że ubezpieczyć trzeba "bo ubezpieczane są wszystkie dzieci w szkole". W rzeczywistości nie wszyscy uczniowie posiadają polisę szkolną. Poniżej kilka słów o tym, czy rodzice mają obowiązek ubezpieczać swoją pociechę w szkole, do której uczęszcza.

Ubezpieczenie szkolne - obowiązek czy wybór?

Często rodzice w szkole spotykają się z naciskiem ze strony nauczycieli i dyrekcji, aby ubezpieczyć swoją pociechę w szkole. Zachowanie to jest bezzasadne. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje między innymi w mediach o tym, że szkoła nie może nakładać obowiązku ubezpieczenia szkolnego. Należy podkreślić, że ubezpieczenie NNW jest umową zawartą pomiędzy firmą ubezpieczeniową, a rodzicami. Decyzja o ubezpieczeniu szkolnym należy zatem do rodziców, a nie do szkoły. Wyłącznie w przypadku, gdy rodzice podejmą decyzję o ubezpieczeniu dziecka w szkole, dyrektor szkoły działa w tym zakresie w ich imieniu. Szkoła wybiera konkretny wariant polisy i podpisuje umowę z ubezpieczycielem. Zazwyczaj wybiera wariant taki, który jest najatrakcyjniejszy cenowo. Nie oznacza to, że będzie on chronił tak, jak rodzice sobie tego życzą. Szkoła powinna udostępnić ogólne warunki umowy ubezpieczeniowej, a rodzice przed deklaracją powinni się z nimi zapoznać.

Ubezpieczenie NNW - istotne informacje

Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Zawierane jest najczęściej w formie ubezpieczenia grupowego na okres 12 miesięcy (działa poza rokiem szkolnym - także na wakacjach). Uczniowie, których rodzice opłacą określoną składkę, objęci zostaną ochroną zgodnie z postanowieniami zawartej odgórnie umowy. W przypadku szkód osobowych (NNW) istnieje kumulacja wypłaty świadczeń. Ekspert portalu odszkodowaniazoc.pl informuje iż oznacza to, że za daną szkodę wypłacane są środki ze wszystkich polis. Jeśli ubezpieczyłeś dziecko w szkole i indywidualnie (przykładowo w zakładzie pracy) to należy Ci się wynagrodzenie z obydwu polis.

Zakres NNW - czy tylko na terenie szkoły działa ubezpieczenie?

Posiadając ubezpieczenie NNW w szkole nie ma znaczenia czy dziecko doznało urazu na terenie placówki oświatowej, czy poza nią. Odszkodowanie w ramach ubezpieczenia NNW działa w przypadku nieszczęśliwych wypadków. Warto podkreślić, że ubezpieczyciel zastrzega sobie pewne sytuacje. Odszkodowania dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego nie otrzyma uczeń, który w czasie zdarzenia był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, albo jeśli doszło do bójki. Wiele firm ubezpieczeniowych wyłącza także próbę samobójczą lub jeżeli uszczerbek na zdrowiu związany jest z przewlekłą chorobą ucznia. Wyłączone z NNW są także nagłe choroby np. zawał serca, udar mózgu czy nowotwór złośliwy. Można rozszerzyć polisę, wybierając jej różne warianty.
 

"
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.