Wiadomości z Mysłowic

V Bal Ferajny

  • Dodano: 2012-02-20 13:30, aktualizacja: 2012-07-25 20:54

Żółto-niebieskie korony, królewskie szarfy w takiej samej kolorystyce i berło. Tak właśnie zostali wyróżnieni Grzegorz i Agnieszka BACHLAJ z Jastrzębia Zdroju - zwycięzcy konkursu na króla i królową V Balu Ślōnzŏka. Jubileuszowa impreza odbyła się w mysłowickiej restauracji "Centralna", a jej organizatorem byli: Peter LANGER i Iwona BITTNER ze stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna.

 

W ostatnią sobotę tegorocznego karnawału na V Balu Ślōnzŏka bawiło się kilkadziesiąt par. Wśród nich byli nie tylko mysłowiczanie, ale również mieszkańcy Katowic i Jastrzębia Zdroju. Nie zabrakło przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie naszego miasta, lokalnych przedsiębiorców i polityków.

 

Tradycyjnie już bal rozpoczął się lampką szampana i przecięciem żółto-niebieskiej wstęgi przez panie należące do Ślōnskij Ferajny oraz przedstawicielki poszczególnych stolików. Zabawa trwała do białego rana, w czym niewątpliwie zasługa Ingi PAPALI z zespołem i Mariana MAKULI, którzy swoimi szlagierami rozbawili całą salę. Ogromny aplauz wzbudził występ solistki Teatru Muzycznego z Gliwic - Narii AYVAZYAN. Artystka zaśpiewała nie tylko znane arie operetkowe, ale również w niesamowity sposób wykonała piosenkę Celine Dion "My Heart Will Go On" z filmu "Titanic". W przerwie między zabawą i występami artystów, Peter LANGER z synem Arnoldem opowiadali ślōnskie wice.

 

Przed północą wybrano króla i królową balu. W szranki stanęły cztery par, które musiały odpowiedzieć na pytania związane ze ślōnskōm gŏdkōm, historią regionu i Mysłowic. Nie było łatwo. Pytania o patrona i założyciela Mysłowic, data nadania praw miejskich naszemu miastu czy podanie nazwy kapliczki znajdującej się w centrum Mysłowic należały do tych najłatwiejszych. Nie zabrakło pytań o Trójkąt Trzech Cesarzy, patronkę Śląska - św. Jadwigę, robotnicze osiedle wybudowane przez Emila i Georga ZILLMANÓW (Nikiszowiec) czy najsłynniejszy śląski pałac (Pszczyna). Jako że były to wybory władców, pojawiło się pytanie polityczne. Uczestnicy zabawy mieli przekonać elektorat, że to właśnie oni będą najlepszymi władcami. Koncepcje poprawy życia poddanych były czasami bardzo nierealne, ale przecież chodziło tylko o zabawę. Prowadzący wybory - Peter LANGER - sprawdził również znajomość ślōnskij gŏdki. Nie było łatwo. Najwięcej problemów przysporzyły słowa - danga (tęcza), romel (karuzela), ȏberiba (kalarepa), hołzentregle (szelki) i filok (długopis). Po tej rundzie zmagań trudno byłoby wyłonić zwycięzców, ponieważ poziom był wyrównany. Decydującym okazał się drugi etap - taniec w parach. Jury (wszyscy uczestnicy balu) największą burzą oklasków nagrodziło Agnieszkę i Grzegorza BACHLAJ z Jastrzębia Zdroju, którzy w oryginalny sposób zatańczyli tango. I to oni zostali królem i królową balu. Jak na władców przystało, otrzymali korony i królewskie szarfy w żółto-niebieskich barwach, a król - berło.

 

W przerwie między występami Peter LANGER wręczył znanemu i renomowanemu mysłowickiemu fryzjerowi – Henrykowi NOWOKOWI, prezesowi Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych "Progres" - Eugeniuszowi STARZAKOWI oraz właścicielom restauracji "Centralna" - przychwolenia. W ten sposób Ślōnskŏ Ferajna wyróżnia wszystkich tych, którzy propagują szeroko pojętą śląskość i ślōnskōm gŏdkă, aktywnie działają na rzecz naszych społeczności i regionu.

 

Wierzyć się nie chce, że był to już piąty Bal Ślōnzŏka. Przypomnijmy, iż pierwsza impreza odbyła się w Rudzie Śląskiej, z inicjatywy Mariana MAKULI i Romana KUBICY. Wszystkie następne to zasługa Petera LANGERA ze Ślōnskij Ferajny. Gdyby nie jego zaangażowanie to nie moglibyśmy odliczać kolejnych imprez. Trzeba też przyznać, że z roku na rok bal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i prestiżem. Czekamy zatem na VI bal. Na pocieszenie - to już za rok!


Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również