Wiadomości z Mysłowic

Wskazówki dla kupujących akumulator online

  • Dodano: 2016-03-22 08:15, aktualizacja: 2016-03-22 08:32

Sprawny akumulator to podstawa bezproblemowej eksploatacji auta przez cały rok. Zwłaszcza teraz, gdy listy wyposażenia nowoczesnych pojazdów aż roją się od elektronicznych dodatków. Akumulator nie tylko dostarcza prąd potrzebny do rozruchu silnika, lecz także umożliwia zasilanie wszelkich urządzeń elektrycznych, w które wyposażony został samochód.

Trudno dokładnie podać żywotność akumulatora. Teoretycznie, do wymiany powinno dojść po około 5-6 latach. Zdarza się, że akumulator samochodowy wytrzymuje dłużej, niekiedy także wyraźnie krócej. Niezależnie od tego, kiedy zajdzie potrzeba wymiany, zakup nowego akumulatora może przysporzyć pewnych problemów. Dlatego warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, przede wszystkim, jeżeli kupujemy w Internecie.

Odpowiedni rodzaj akumulatora

Wyróżnia się trzy rodzaje akumulatorów: kwasowe, żelowe i AGM. Akumulatory żelowe to baterie o zwiększonej pojemności, które prócz większej wydajności, charakteryzują się lepszą odpornością na wstrząsy i ekstremalne temperatury. Tego typu akumulatory doskonale sprawdzają się w przyczepach kempingowych i tam, gdzie potrzeba długotrwałego zasilania. Z kolei akumulatory AGM oraz bardziej zaawansowane typy akumulatorów kwasowych tj. ECM, przeznacza się przede wszystkim do nowych samochodów z napędem hybrydowym, które wyposażone zostały w system Start&Stop i odzyskiwania energii.

Rozmiar ma znaczenie

Każdy akumulator posiada wyznaczone miejsce montażu w aucie, do którego  musi pasować – podpowiada ekspert sklepu motoryzacyjnego iParts.pl. Długość, wysokość i szerokość akumulatora muszą zatem idealnie pasować do miejsca montażu, by akumulator nie przesuwał się podczas jazdy i nie powodował zwarć. Istnieje kilka różnych grup rozmiarowych, kompatybilnych z poszczególnymi modelami samochodów, np.

  • 24/2F - dla większości sedanów marki Nissan, Toyota i Honda,
  • 34 - samochody marki Chrysler,
  • 35 - auta kompaktowe Toyota, Nissan i Honda,
  • 65 - Lincoln, Mercury i większe modele Forda,
  • 75 - auta kompaktowe General Motors,
  • 34/78 - dla tych, które posiadają dwa miejsca montażu.

Należy mieć na uwadze, że niewłaściwy rozmiar akumulatora może doprowadzić do awarii samochodu i poszczególnych podzespołów. Dlatego lepiej sięgnąć do instrukcji obsługi pojazdu i sprawdzić, jaki rozmiar akumulatora został przewidziany dla konkretnego modelu auta.

Sprawdź datę produkcji

Podczas zakupu nowego akumulatora należy zwrócić uwagę na to jak długo był przechowywany w sklepie. Data produkcji akumulatora znajduje się na nalepce i z reguły oznaczona jest symbolem litera/numer. Litera odnosi się do miesiąca produkcji, a konkretny numer do roku. Stosowna informacja powinna znaleźć się w opisie produktu. Jeżeli takiej brak, wystarczy poprosić o zdjęcie lub o podanie szczegółowych danych przez pracownika.

Zaufana marka synonimem jakości

By akumulator służył przez jak najdłuższy czas i skutecznie spełniał swoje funkcje, należy zadbać o dobrej jakości model, który pochodzi od zaufanego producenta. Do najlepszych na rynku należy zaliczyć akumulatory takich marek, jak m.in. Varta, Centra, Exide, Bosch, Kager, Yuasa i Magneti Marelli. Pamiętajmy jednak, że dobrej jakości akumulator to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli akumulator ma służyć przynajmniej kilka lat, musi być także prawidłowo obsługiwany.

Parametr CCA

Zima bywa kapryśna, niekiedy sroga, ostatnimi czasy niezwykle łaskawa. Nigdy nie wiadomo jednak, kiedy zaatakuje siarczystymi mrozami. Dlatego przed zakupem akumulatora warto dowiedzieć się, ile wynosi parametr CCA akumulatora. CCA oznacza zdolność rozruchową akumulatora, tzn. im większa wartość, tym łatwiej akumulator uruchomi silnik w przypadku ujemnych temperatur.

Podczas dokonywania zakupu zaleca się korzystać z usług zaufanych sklepów internetowych. Nie do końca uzasadnione jest korzystanie z ofert niezależnych sprzedawców. Przyczyna tkwi nie tyle w jakości czy marce akumulatora, lecz bardziej w warunkach jego przetrzymywania. Akumulator może być nieodpowiednio transportowany lub zbyt długo zalegać na półce, przez co straci na funkcjonalności.

Komentarze (5)    dodaj »

  • Maciek

    Bardzo fajny wpis, z pewnością będzie pomocny dla wielu właścicieli samochodów. Wiele osób nie ma pojęcia jak prawidłowo dobrać akumulator do swojego samochodu, a takie wpisy z pewnością będą dużym ułatwieniem!

  • Harry

    z tego co wiem to przy kupowaniu nowego akumulatora trzeba stary oddać i ciężko to chyba zrobić jak się kupuję przez internet? jak to ogarnąć - wie ktoś?

  • Maciej000

    ja kupiłem dwa akumulatory online w sklepie iparts i jak najbardziej jestem zadowolony ztego zakupu. Nie narzekam i zresztą polecam ten sklep.

  • Wojtek

    Ciekawy artykuł, ostatnio musiałem wymienić akumulator ponieważ stary skończył swój żywot i właśnie sugerowałem się tym tekstem. Wróciłem, ponieważ teraz przyszedł czas na auto żony. ;) Co do modelu to 35'tka Boscha dobrze się u mnie sprawuje.

  • Karol

    Hej wszystkim!Artykuł ciekawy - od siebie dodałbym tylko, że w wypadku akumulatora warto zawsze zwrócić uwagę na biegunowość i czy pasuje ona pod nasz samochód. Później różnie bywa z przeciąganiem kabli, szczególnie w starszych i sfatygowanych modelach ;).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.