Wiadomości z Mysłowic

Zajęcia ekologiczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach

  • Dodano: 2021-11-10 07:30, aktualizacja: 2021-11-10 07:47

Woda – kropla życia – pod takim hasłem w brzęczkowickiej bibliotece 3 listopada odbyły się pierwsze z cyklu zajęć ekologicznych dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

Celem zajęć jest kształtowanie postaw proekologicznych w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz świadomego i ekonomicznego korzystania z wody w warunkach życia codziennego. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu Kierunek-EkoSfera, dofinansowanego ze środków Fundacji ORLEN w Programie Moje miejsce na Ziemi.

Zajęcia ekologiczne

Woda to bez wątpienia skarb, z którego wartości nie zdają sobie często sprawy nawet dorośli. Uczestniczący w zajęciach bibliotecznych uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. H. Sienkiewicza na podstawie odpowiednio dobranej literatury poznali rolę wody w przyrodzie i życiu organizmów żywych oraz skutki jej braku, uświadamiając sobie, że bez niej nie byłoby możliwe powstanie oraz rozwój życia na naszej planecie. Uczniowie wysłuchali również opowiadania A. Onichimowskiej „Po drugiej stronie gór” z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy, przedstawionego za pomocą teatrzyku obrazkowego kamishibai, poruszającego globalny problem deficytu słodkiej wody. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach oraz żywo dyskutowali o sposobach na oszczędzanie wody i wspólnej odpowiedzialności za klimat na Ziemi. Na zakończenie spotkania plastycznie przedstawili, jak zostaną przyjaciółmi „Kropelki wody”. W zajęciach wykorzystano prace dzieci z Przedszkola nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi „Woda to skarb życia”.

Projekt Kierunek – EkoSfera realizowany jest ze środków Fundacji ORLEN w ramach Programu Moje miejsce na Ziemi. Głównym jego celem jest zwiększenie świadomości na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych, a także promowanie działań proekologicznych i prozdrowotnych na poziomie lokalnym, takich jak Zero Waste, recykling czy upcykling.

Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, konkurs plastyczny, warsztaty Zero Waste, zbiórka śmieci, dokarmianie ptaków czy sianie kwietnej łąki – to tylko część zadań, jakie w ramach projektu będą realizowane w okresie od listopada 2021 r. do czerwca 2022 r.
 

Zajęcia ekologiczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również