Wiadomości z Mysłowic

Zalety wynikające z leasingu

  • Dodano: 2016-10-11 14:15

Rozwój przedsiębiorstwa zależy od podejmowania działań modernizacyjnych, dzięki którym możliwe jest zdobywanie kolejnych rynków. Bez inwestowania w same struktury, sprzęt czy flotę nie można oczekiwać istotnego wzrostu, dlatego wielu przedsiębiorców rozważa możliwość kredytowania i leasingowania części inwestycji. Z punktu widzenia podatkowego, jak również ekonomicznego o wiele lepszym rozwiązaniem jest oczywiście leasing. Jest to produkt finansowy stworzony i skierowany wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, małych i średnich przedsiębiorstw, a także spółek.

Dlaczego leasing?

Przede wszystkim leasing pozwala na lepsze rozliczenie z fiskusem – tutaj kosztem jest cała rata leasingowa. Co więcej, nie jest on tak dużym obciążeniem dla bieżących wydatków firmy, jak kredyt, a także jest obarczony o wiele mniejszym ryzykiem. Mówiąc prosto, jest on niejako wypożyczeniem środków trwałych na rzecz przedsiębiorcy. Umowa zawiera w sobie cechy kredytu, jak i dzierżawy, a jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres jej trwania. Leasing opiera się o zapisy Kodeksu Cywilnego, a nie prawa bankowego, dlatego jest łatwiejszy do uzyskania, co jest dużym plusem w przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Co więcej, wybierając leasing, przedsiębiorca nie traci zdolności kredytowej i tym samym zachowuje w pełni swoją płynność finansową.

Należy pamiętać, że przedsiębiorca, który decyduje się np. na leasing samochodów używanych, nie jest ich właścicielem, a tym samym nie może sprzedać samochodu bez zgody leasingodawcy, ani też oddawać go w użytkowanie osobom trzecim, niezwiązanym w żaden sposób z działalnością firmy. Ponadto leasingodawca może wskazywać preferowane w konserwacji i naprawie powierzonego sprzętu serwisy.

Zalety leasingu

Wymieniając zalety leasingu, zauważymy, że już na samym początku przedsiębiorca spotyka się z mniejszą i zdecydowanie uproszczoną procedurą. Od potencjalnego leasingobiorcy nie wymaga się szeregu dokumentów i zabezpieczeń, które są obowiązkowe w przypadku kredytów inwestycyjnych.

Leasingodawcy zazwyczaj przejmują na swoją stronę wszelkiego rodzaju obowiązki związane z ubezpieczeniem sprzętu, a także likwidacją szkód. W wielu przypadkach można spotkać także przejęcie konserwacji sprzętu czy zarządzanie flotą.

Myśląc o rozwoju firmy, można skorzystać z szeregu propozycji i wybrać np. leasing maszyn, który wzmocni dotychczasowy park produkcyjny i pozwoli na lepsze zaplanowanie kolejnych inwestycji.

Elastyczne możliwości finansowania dopasowane są do rzeczywistej sytuacji finansowej i kondycji przedsiębiorstwa, co oznacza wzięcie pod uwagę swego rodzaju sezonowości branży i jej przewidywanych obrotów w danym czasie. Co więcej, leasing to możliwość realnego obniżenia kosztów podatkowych i poprawa płynności finansowej firmy. Regulowanie należności ratalnych jest proporcjonalna do bieżących przychodów.

Niejednokrotnie kredyt inwestycyjny nie pozwala na finansowanie zakupu używanego sprzętu. Zupełnie inaczej jest w omawianym przypadku, tutaj leasing samochodów używanych jest chętnie stosowany przez obie zainteresowane strony.

Artykuł poleca ALPINA Leasing

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.