Wiadomości z Mysłowic

Badanie ABR - obiektywne badanie słuchu

  • Dodano: 2016-10-11 18:30

Rozwój medycyny i technologii pozwolił na udoskonalenie metod diagnostycznych zaburzeń i uszkodzeń słuchu. Dawniej badanie słuchu wymagało aktywnego udziału osoby badanej. Stwierdzenie zatem uszkodzeń słuchu u niemowląt, małych dzieci czy części osób niepełnosprawnych było niemożliwe. Obecnie jest to możliwe dzięki badaniom obiektywnym takim jak badanie ABR.

Czym jest badanie ABR?

Badanie Auditory Brainstem Respons (ABR) to rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. Polega na rejestrowaniu bioelektrycznej czynności pnia mózgu w odpowiedzi na bodźce słuchowe docierające do ucha. Jest ono badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, jednym z najczęściej wykonywanych badań obiektywnych słuchu.

Powody do skierowania na badanie

Na badanie skierowane mogą być niemowlęta, dzieci i osoby dorosłe. Około 90 procent pacjentów poddawanych tej procedurze to najmłodsi. Skierowanie na badanie wydaje laryngolog w przypadku gdy:
- istnieje podejrzenie uszkodzenia słuchu u niemowląt i małych dzieci,
- istnieje podejrzenie guza nerwu statyczno-słuchowego
- istnieje podejrzenie symulacji głuchoty czy niedosłuchu.
Badanie to wykorzystywane jest także do monitorowania przebiegu wybranych operacji neurochirurgicznych.

Przed skierowaniem na takie badanie pacjenci poddawani są standardowym badaniem. W przypadku dzieci obejmuje to zbadane przez pediatrę, otolaryngologa, neurologa, psychologa. Dorośli poddawani są wcześniej badaniu otolaryngologicznemu, subiektywnemu badaniu słuchu oraz narządu przedsionkowego. W uzasadnionych przypadkach wykonywane jest badanie neurologiczne i tomografia komputerowa głowy.

Przebieg badania

Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Trwa około godziny. Podczas jego trwania badany nie może przeżuwać ani przełykać. Oczy muszą pozostać zamknięte by zredukować bodźce wzrokowe. W przypadku niemowląt i małych dzieci badanie wykonuje się podczas snu, po karmieniu. W rzadkich przypadkach badany poddawany jest narkozie.

Na głowie pacjenta zostają umieszczone trzy elektrody. Jedna na czole oraz na wyrostkach sutkowatych uszu. Elektrody podłączone są do komputera, który rejestruje reakcję mózgu na bodźce słuchowe. Dźwięki dostarczane są za pomocą słuchawek.

Zarejestrowane odpowiedzi na bodźce słuchowe są uśredniane i ukazane za pomocą wykresu aktywności. Z ich analizy można rozpoznać czy drogi słuchowe pracują poprawnie. Określany jest próg słuchu oraz jakość przewodnictwa w strukturze układu nerwowego. Badanie to wykorzystywane bywa przy diagnozowaniu stwardnienia rozsianego (SM).

Czy potrzebna jest narkoza?

Badanie ABR u dzieci wykonywane jest podczas snu. U dorosłych dopuszczalne jest wykonanie go w stanie relaksu. Jednak czasem pacjenci mają problem z zaśnięciem. Wówczas może być konieczne poddanie ich narkozie farmakologicznej. W takich przypadkach o takiej konieczności rodzice dziecka czy sam pacjent powiadamiany jest odpowiednio wcześniej. Lekarz udziela także dokładnych wskazówek jak się do tego przygotować.

Artykuł polecany przez Gaudium - profesjonalny laryngolog z Poznania

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.