Wiadomości z Mysłowic

Czy Ty też przepłacasz za OC?

  • Dodano: 2017-09-27 13:45

Czy wiesz, że statystycznie dwóch na trzech kierowców przepłaca za OC? Zamiast skorzystać z najkorzystniejszej oferty wykupują polisę na gorszych warunkach. Zorientuj się, czy należysz do tej grupy i dla pewności dowiedz się, jak uniknąć ryzyka przepłacenia za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Kiedy przepłacasz za OC

Przepłacanie za OC polega na nieumiejętności znalezienia najkorzystniejszej oferty i zastosowania sprawdzonych sposobów, które pozwalają maksymalnie zredukować wysokość składki. Kierowcy z reguły przepłacają za polisę nieświadomie, nie wiedząc, że przy niewielkim wysiłku da się skutecznie obniżyć cenę. Przykład? Kupowanie OC od lat u tego samego agenta lub w tym samym towarzystwie, bez zorientowania się w sytuacji rynkowej.

Inny przykład – młody kierowca wykupujący polisę wyłącznie na siebie zamiast wraz z drugim właścicielem, tak aby obniżyć składkę. OC dla młodych, według kalkulator-oc-ac.auto.pl, jest bowiem znacznie tańsze, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieją dodatkowo dane drugiej osoby. Oczywiście pod warunkiem, że posiada duże zniżki ubezpieczeniowe i może w ten sposób zredukować wysoką cenę, wynikającą ze zwyżek przyznanych młodemu kierowcy.

Jak nie przepłacać

Naliczeniem dodatkowych, niepotrzebnych opłat skutkuje również opłacenie OC w ratach. Rozkładając płatność na dwie, trzy lub cztery raty, możesz mieć pewność, że łącznie zapłacisz więcej, niż gdybyś uregulował należność za jednym razem. Jeżeli skorzystasz z rat, cena polisy wzrośnie o 10-30% w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Jak widać, koszty takiego udogodnienia są wysokie, dlatego zrezygnuj z niego, o ile oczywiście masz taką możliwość i sytuacja finansowa Ci na to pozwala.

Jeśli nie chcesz przepłacać za OC, koniecznie porównaj oferty dostępne na rynku. Obowiązkowa polisa to w końcu nie ubezpieczenie samochodowe AC, w przypadku którego liczy się nie tylko cena, ale również zakres ochrony. Przy zakupie OC uwzględnia się natomiast wyłącznie wysokość składki, ponieważ zakres pozostaje zawsze taki sam niezależnie od tego, w jakim towarzystwie i za ile wykupuje się polisę.

Kierowcy, którzy szukają oszczędności już na etapie wyboru samochodu, powinni zrezygnować z modeli z dużym silnikiem. Wraz ze wzrostem pojemności jednostki napędowej wzrasta również składka na OC, dlatego dla osób oszczędnych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są niewielkie, miejskie auta. Oprócz niskiej ceny ubezpieczenia ich atutem jest także niskie spalanie, które z pewnością docenią osoby ostrożnie gospodarujące budżetem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.