Posiadając własną działkę oczywistym jest, że nie chce się, aby leżała odłogiem i była niezagospodarowana. Nie zawsze jednak ma się pomysł na to, by w jakiś sposób ją wykorzystać. Pomysł ten mogą podrzucić firmy wynajmujące grunty pod farmy fotowoltaiczne. Zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie - działają one w wielu różnych województwach. Czy tak naprawdę warto jednak wejść z nimi we współpracę? Na co należy zwrócić przy tym uwagę? O tym wszystkim - w dzisiejszym wpisie.
Dlaczego firmy zajmujące się fotowoltaiką potrzebują gruntów?
Fotowoltaika to branża, na której aktualnie jest się w stanie mnóstwo zarobić. Jest to jedna z podstawowych przyczyn tego, że niektóre firmy bardzo aktywnie poszukują gruntów pod swoje farmy. Na czym dokładnie polega ich inwestycja? Opisujemy ją poniżej krok po kroku.
- Znalezienie gruntu - firma na samym początku zajmuje się poszukiwaniem gruntu, który będzie dla niej jak najbardziej atrakcyjny. Kluczowa w tym wszystkim jest jego wielkość, ale i - a może przede wszystkim - lokalizacja. Jako że cały grunt zostanie zagospodarowany panelami słonecznymi, musi on być odpowiednio wyeksponowany na słońce. Najlepiej by było zatem, gdyby znajdował się z dala od jakichkolwiek drzew, na górce ponad poziomem jakichkolwiek zabudowań. Koniecznie musi się znajdować w okolicach przyłączeń elektrycznych.
- Negocjacje z właścicielem działki - umowę na wynajem zazwyczaj podpisuje się na okres 29 lat (dłuższy oznaczałby automatyczne jej przejście na umowę na czas nieokreślony). Negocjacje zazwyczaj obracają się wokół ustalenia miesięcznej ceny wyłącznego wynajmu. To, ile na danym gruncie można wynegocjować zależy przede wszystkim od jego atrakcyjności, a zatem od czynników, o których zostało wspomniane przed sekundą.
- Podpisanie umowy - jest to krok finalizujący wcześniejsze negocjacje, nadający całości formalnego charakteru.
- Nawiązanie współpracy z dostawcą energii - firma inwestująca w fotowoltaikę musi nawiązać współpracę z dostawcą energii elektrycznej, któremu będzie potem sprzedawała cały wyprodukowany przez nią za pośrednictwem świeżo zbudowanej instalacji prąd.
- Montaż paneli słonecznych i czerpanie z niej korzyści - ostatni już krok to realizacja inwestycji, w związku z którą firma zakupiła konkretną działkę. Polega ona wyłącznie na zainstalowaniu paneli słonecznych, rozsianych po działce tak gęsto, jak tylko się da. W późniejszym okresie na działce nie dzieje się absolutnie nic - solary działają w sposób w pełni pasywny.
Inwestycje w grunty zapewniają zatem inwestorowi stały pasywny dochód przy stosunkowo niewielkim wydatku.
Na co należy zwrócić uwagę decydując się na wynajem gruntu pod fotowoltaikę?
Jeżeli posiada się już swoją własną działkę, a perspektywa wynajęcia jej firmie stawiającej farmy fotowoltaiczne wydaje się odpowiednio kusząca, powinno się wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę przy nawiązywaniu z takową współpracy. Kluczem do tego wszystkiego jest posiadanie odpowiedniego rozeznania na rynku. Nie warto zamykać się w obrębie jednej propozycji - znacznie rozsądniej jest napisać do co najmniej kilku firm z prośbą o wycenę. Kwota, jaką uzyska się w ramach wynajmu zależy w pełni od indywidualnych negocjacji (choć te limituje oczywiście atrakcyjność samego w sobie gruntu). Wiedząc, ile oferują liderzy na rynku stwarza się sobie odpowiedni grunt do takich właśnie negocjacji.
Kluczowe przy nawiązywaniu współpracy z firmą wynajmującą grunt pod fotowoltaikę jest tak naprawdę podpisanie z nią jak najkorzystniejszej umowy. Choć ta zazwyczaj przybiera typowy format, a jedyne informacje kluczowe dla niej i interesujące wynajmującego zamykają się w obrębie czasu wynajmu i jego ceny, warto zapoznać się z nią dokładnie. Nie jest to umowa niewiążąca, a wprost przeciwnie - potrafi związać na wiele nadchodzących lat. Właśnie dlatego trzeba wiedzieć, co tak właściwie się podpisuje.
Naturalnie rzecz biorąc wynajmowany przez siebie grunt wynajmuje się wyłącznie w celu zainstalowania na nim farmy fotowoltaicznej. Nie należy zezwalać na cokolwiek innego. Warto w tym wszystkim być też świadomym co do atrakcyjności swojej działki. Umowy nie warto podpisywać na siłę - w szczególności wtedy, gdy jej warunki nie do końca odpowiadają. Wartość gruntów stale rośnie i należy o tym pamiętać w czasie negocjacji.
Warto patrzeć również na profil firmy, z którą tak właściwie nawiązuje się współpracę. Musi ona być zawodnikiem zaufanym i działającym na rynku od dłuższego czasu.
Podsumowanie
Aktualnie na rynku działa co najmniej kilka firm, które aktywnie wynajmują grunty pod farmy fotowoltaiczne. Zachodniopomorskie, łódzkie, mazowieckie - działają one na terenie większości polskich województw, przy czym są gotowe do każdego rodzaju współpracy. Jeżeli zatem jest się w posiadaniu działki, która mogłaby zostać uznana za atrakcyjną właśnie pod tym kątem, warto zastanowić się nad jej wykorzystaniem w taki sposób. Koniecznie przy sięgnięciu po firmę, która jest w tym doświadczona, a której po prostu można zaufać.