Z raportu „Sytuacja na rynku pracy osób młodych w 2015” przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w IV kwartale 2015 r. pracowało 56,5% osób w wieku 15 lat i wyżej. W porównaniu z rokiem poprzednim, na rynku pracy było więcej młodych ludzi aktywnych zawodowo (dokładniej o 0,2 p.p.). Jednocześnie w urzędach pracy status osoby bezrobotnej posiadało ponad 2 700 tys. osób w wieku od 15 do 24 lat. Czy to oznacza, że młodym pracownikom jest coraz łatwiej znaleźć zatrudnienie? Czy pracodawcy chętniej zatrudniają młode osoby?
Młody pracownik zdobywa doświadczenie
Jeżeli chodzi o młodych pracowników, a dokładniej w wieku od 15 do 24 lat, to należy zauważyć, że większość z nich późno wchodzi na rynek pracy. Ma to oczywiście związek z faktem pobierania nauki przez nie. Mało który absolwent kończy swoją edukację na poziomie szkoły gimnazjalnej czy nawet ponadgimnazjalnej, choć mit studiów – jako przepustki do dobrze płatnej pracy – został obalony już dawno temu.
Wykształcenie to nie wszystko i sprawę zdaje sobie z tego większość młodych ludzi. Z myślą o nich utworzono wiele programów aktywizujących. Ich głównym celem jest umożliwienie uczniom i studentom zdobycia cennego doświadczenia. Do takich należą m.in. praktyki zawodowe kierowane do uczniów szkół zawodowych, które mają ich przyuczyć do zawodu, praktyki studenckie dla studentów czy ogólnodostępne staże. Na te ostatnie kieruje m.in. urząd pracy.
Kiedy i gdzie młodzi pracownicy znajdują pracę?
Praca dla młodocianych pracowników czeka głównie w sezonie letnim i zimowym. Wówczas do pracy dorywczej są poszukiwani pracownicy sezonowi. Większość pracodawców chętnie zatrudnia młodych kandydatów, bo wie, że dla nich to szansa nie tylko zarobku, lecz także zdobycia doświadczenia. W sezonie letnim i zimowym pracy przybywa zatem odpowiednio w miejscowościach nadmorskich i zimowych kurortach.
Absolwenci szkół średnich i wyższych w pierwszej kolejności poszukują pracy w wyuczonym zawodzie. Część studentów pracuje jeszcze w trakcie pobierania nauki – umożliwiają to zarówno studia w trybie zaocznym, jak i stacjonarnym (w drugim przypadku najczęściej studenci decydują się na pracę dorywczą).
Atuty młodych pracowników
Choć pracownicy w wieku od 15 do 24 lat są najmniej aktywni zawodowo na rynku pracy, to jednak nie brakuje im atutów, dzięki którym z powodzeniem mogą konkurować ze starszymi pracownikami. Mowa przede wszystkim o energiczności i umiejętności dostosowywania się do miejsca pracy. Młodzi pracownicy są też częściej mobilni, co dla niektórych pracodawców ma ogromne znaczenie.